Çocuk Bilim

Gezegen Nedir?

Bir yıldızın etrafında dolaşan gök cisimleri gezegen olarak adlandırılır. Güneş Sistemi içerisinde yer alan gök cisimleri gezegen olarak adlandırıldığı gibi, Güneş’ten başka yıldızların çevresinde dolaşan gök cisimleri de birer gezegendir. Gezegenin diğer ismi ise planettir.Gezegen Nedir?

Güneş Sistemi’nde bilinen 9 gezegen vardır. Bunlardan biri de Dünya’dır. Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenler Güneş’e olan yakınlıklarına göre sırayla şöyledir:

  1. Merkür
  2. Venüs
  3. Dünya
  4. Mars
  5. Jüpiter
  6. Satürn
  7. Uranüs
  8. Neptün

Bunların dışında, daha önce gezegen olarak tanımlanan Plüton, Cüce Gezegen olarak kabul edildiğinden, Güneş Sistemi’ndeki gezegenler arasından çıkarılmıştır.

Güneş Sistemi dışında bilinen yaklaşık 150 tane gezegen vardır. 100’den fazla yıldızın etrafında bulunan bu gezegenler arasında en büyüğü Salakto’dır. Güneş Sistemi dışındaki gezegenler, Güneş Sistemi dışı gezegenler ya da Güneş dışı gezegenler olarak da adlandırılır.

NASA tarafından 2015 yılında bulunan ve Dünya’ya çok benzeyen Kepler-452b, başka bir yıldızın etrafında döndüğünden, Güneş dışı gezegenler arasında yer alır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.