CiciPedia

Gezegenler Hakkında Bilgi

Gezegenler hakkında bilgi almak istiyorsanız sizin için en çok merak edilen soruları cevapladık.

En Çok Merak Edilen Sorularla Gezegenler Hakkında Bilgi

Gezegenlerin hepsi aynı renk midir?

Güneş sistemine ait gezegenlerin her biri başka renktir. Venüs sarı, Uranüs yeşil – mavi, Mars kızıl renklerdedir. Gezegenlere rengini, gezegeni çevreleyen gazlar vermektedir.

Gezegenler Hakkında Bilgi

Yıldız ve gezegenler nasıl anlaşılır?

Geceleri gökyüzüne bakıldığında, yıldız ile gezegen arasındaki farkı anlamak mümkün olabilir. Yıldızlar, ışık yaydıklarından dolayı parlar. Gezegenler ise, ışık yayamadıkları için parlamazlar. Bu sayede yıldız ile gezegeni ayırt etmek mümkün olabilir.

Galaksimizin en sıcak ve en soğuk gezegenleri hangileridir?

Güneşe en uzak gezegen olan Plüton’da ortalama sıcaklık, eski 223 derecedir. Güneşe en yakın gezegen olan Merkür’de ortalama sıcaklık, 430 derecedir.

Gezegenler ve yıldızlar gökyüzünden nasıl düşmez?

Gezegenler hem kendi eksenleri etrafında döner, hem de yıldızların etrafında döner. Yıldızlar da gezegenler gibi birbirlerini çeker, daha büyük galaksilerin ve kendi galaksilerinin etrafında döner. Bu sayede gökyüzünden düşmezler.

Gezegenler, güneş etrafındaki turunu ne kadar tamamlar?

Dünya, kendi etrafında döndüğü gibi, Güneş etrafında da döner. Dünya, Güneş’in etrafındaki turunu 365 günde tamamlar. Merkür gezegeni Güneş’e çok yakındır ve etrafındaki turunu 88 günde tamamlar. Fakat Plüton, Güneş’e çok uzaktadır. Bu sebepten, etrafındaki turunu tam 90580 günde tamamlar.

Gezegenler Hakkında Bilgi

Hangi gezegenlerin halkaları vardır?

Güneş sisteminde yer alan gezegenlerden Jüpiter, Uranüs, Neptün ve Satürn’ün halkaları vardır. Ancak halkaları en büyük ve sayıca en fazla olan gezegen, Satürn’dür.

Hangi gezegenler dünyadan görülür?

Teleskop kullanılarak tüm gezegenler izlenebildiği gibi, dünyadan çıplak gözle görülen gezegenlerin sayısı oldukça azdır. Güneş sisteminde bulunan gezegenler, Dünya’ya en yakın olan gezegenler olduğundan, dünyadan çıplak gözle görülebilir.Dünya ve Güneş Sistemi

Merkür, Venüs, Jüpiter, Satürn ve Mars çıplak gözle dünyadan görülen gezegenler arasında yer alır. Güneş sisteminde dünyaya en yakın konumda olan bu gezegenler arasında Mars ve Venüs, Dünya’ya en yakın olan gezegenlerdir. Bu nedenle dünyadan çıplak gözle en iyi görülebilen gezegenler de Mars ve Venüs’tür.

En kıs ve en uzun günün olduğu gezegen hangisidir?

Günlerin en kısa olduğu gezegen Jüpiter’dir. Bu gezegen kendi etrafındaki turunu 10 saatte tamamlamaktadır. Yani bir gün toplam 10 saattir. Buna karşılık Venüs çok daha yavaştır. Kendi çevresindeki turunu 243 günde tamamlamaktadır.

Güneşe en uzak gezegenin ısısı kaç derecedir?

Güneşe en yakın gezegen, Merkür’dür. Merkür’de sıcaklık 167 derecedir. Yeryüzünün ortalama ısısı, 15 derecedir. Güneşe en uzak gezegen, Neptün’dur. Neptün’un ısısı ise -201 derece olarak bilinmektedir.

Dünyaya neden “mavi gezegen” adı verilmiştir?

Dünya genellikle ‘Mavi Gezegen’ olarak adlandırılır. Sebebi ise, Uzay’dan Dünya’ya bakıldığında mavi renkte olmasıdır. Çünkü Dünya’nın yüzeyinde çok fazla su vardır ve mavi rengini bu sulardan alır.

Gezegenler Hakkında Bilgi

Plüton gezegeninin adını kim koydu?

Plüton adı, o dönemde on bir yaşında Oxford’lu bir okul öğrencisi olan, Venetia Burney  tarafından ortaya atıldı. Venetia, gökbilimin yanı sıra klasik mitolojiyle de ilgileniyordu. Plüton’un da muhtemelen karanlık ve soğuk bir gök cismi olduğunu düşündüğü için; bu gezegene, klasik mitolojide yer altı dünyasının tanrısı olarak kabul edilen “Plüton” adını önerdi.

Lowell Gözlemevi’nin her üyesine, üç isimden oluşan küçük bir liste sunuldu. Plüton oy birliğiyle oylamayı kazandı.

Mars neden “kızıl gezegen” adını almıştır?

Mars gezegeni, kızıl bir görünüme sahiptir. Nedeni ise, içerisinde çok miktarda demir bulunan taş ve kayalardan oluşmasıdır. İçinde fazla miktarda demir bulunduğu için, kızıl renge bürünen Mars gezegenine “Kızıl Gezegen” adı verilmektedir.

Venüs gezegeninde güneş nereden doğar?

Dünya hep aynı yönde döner ve bu nedenle Güneş, her zaman doğudan doğup, batıdan batmaktadır. Ancak Venüs gezegeni, Dünya’ya göre ters yönde dönmektedir. Bu nedenle Venüs gezegeninde Güneş, batıdan doğup, doğudan batar.

Güneş Sistemi’nde Ay’ı olan tek gezegen dünya mıdır?

Dünya’nın uydusuna Ay adı verilmiştir. Güneş sitemindeki diğer gezegenlerin de uyduları vardır. Plüton’un bir, Mars’ın iki, Neptün’ün sekiz, Uranüs’ün on beş, Jüpiter’in on altı ve Satürn’ün on sekiz uydusu olduğu bilinmektedir.

Güneş sisteminin en yüksek volkanı hangi gezegendedir?

Mars’tadır ve yüksekliği 25 kilometredir.

Gezegenler Hakkında Daha Fazlası

Gezegenlerin Özellikleri

Gezegen Nedir?

Gezegenlerin Resimleri

Gezegenler

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.