0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

Göğüs Bakımı ve Hijyeni Nasıl Yapılır?

Göğüs bakımı doğum sonrası dönemde hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Bebeği en iyi şekilde emzirebilmek için hamilelik boyunca göğüs formunu korumak ve formda kalmaya özen göstermek önem taşır. Hamilelik boyunca süt kanallarının tıkanmasına sebebiyet vermeyecek, demir desteği bulunmayan, göğsün büyümesine uygun sityen modelleri tercih etmek gerekir. Göğüslerden sıvı salgısı oluyorsa, göğüs pedleri kullanılmalı, kıyafetler sık değiştirilmeli ve temiz tutulmalıdır.

Göğüsler daima temiz tutularak, nemlendirilmeli, göğüs uçlarına masaj yapılmak suretiyle emzirmeye hazırlanmalıdır. Ek olarak, göğüse sıcak ve soğuk duş uygulaması ile yumuşak bir eldivenle yavaşça masaj yapılması da göğüs uçlarını uyarmakta yardımcı olacaktır.

Eğer göğüs uçları içeri çekilmiş ise, parmak uçları ile göğüs altından göğüs uçlarına doğru, dışa doğru uzanan hareketler yapılabilir. Bu hareketler göğüs uçlarına esneklik verecek ve dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır.

Göğüs Bakımı

Göğüs Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Emzirme ve bakım öncesi eller sabunla iyice yıkanmalıdır.
  • Sabunla yıkama meme derisini kuruttuğundan sadece banyo yaparken sabunlanmalıdır. Önceleri uygulanan her emzirme öncesi karbonatlı su ile temizleme artık yapılmamaktadır.
  • Meme başlarına merhem vb. sürülmemelidir. Meme başı çatlağı varsa emzirmenin sonunda anne kendi sütünü sürebilir. Meme başı çatlakları emzirme tekniğinin yanlış uygulanmasından kaynaklandığı için doğru teknik öğretilmelidir.
  • Bazı annelerde emzirme aralarında süt akabilir. Bu durumda temiz bir göğüs peti kullanılabilir. Ancak bu petler uzun süre ıslak olarak memede tutulmamalıdır.
  • Giysiler (özellikle sütyen) memeleri sıkmamalıdır. Emzirme döneminde memeleri saran, geniş askılı, pamuklu kumaştan sütyenler kullanılmalıdır. Memeleri sıkan giysiler süt kanallarında tıkanma ve mastite neden olabilir.
  • Günde 15-30 dakika olacak şekilde sütyenin çıkarılıp memelerin havalandırılması yararlıdır.
  • Genel vücut hijyenine dikkat edilmelidir. Sık sık banyo yapılmalı ve çamaşırlar her gün değiştirilmelidir.

Göğüs Kasları İçin Egzersizler

Anneler göğüs bakımı için egzersiz yapmayı da deneyebilirler. Kendinizi fazla zorlamadan ve doktorunuzdan izin alarak egzersiz yapabilirsiniz.

Bağdaş kurarak oturulur. Avuç içleri karşıya bakacak şekilde kollar yukarı kaldırılır ve gergin olarak geriye doğru esnetilir. Bu egzersiz hamilelik ve süt verme dönemlerinde göğüslerin sarkmasını önlemektedir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.