CiciPedia

Gökkuşağı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı nedir ve nasıl oluşur, gökkuşağı renkleri sırasıyla nelerdir, gökkuşağı nerede ve ne zaman çıkar, gökkuşağında kaç renk vardır?

Gökkuşağı nedir?

Gökkuşağı, meteorolojik bir doğa olayıdır. Güneş ışınlarının, yağmur damlaları ve sis bulutları tarafından kırılması, yansıtılması ve dağıtılması sonucu meydana gelir. Büyük yağmur damlalarıyla, daha belirgin gökkuşakları oluşur.

Gökkuşağı nedir?

Gökkuşağında kaç renk var?

Gökkuşağında, yedi renk bulunur. Bu renkler: kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mordur.

Gökkuşağı şeklini nasıl alır?

Gökkuşağı, Güneş”ten gelen ışınların, havadaki su damlacıkları ile buluşmasıyla oluşur. Gökkuşağı yüksektedir. Bulutların arasında azar azar oluşmuş hali de bulunur. Bizim görebildiğimiz şekli, daire yayı şeklinde olur. Bunun nedeni Güneş ışınlarının, suyun üzerinde 42 derece kırılma açısından kaynaklanır.

Gece gökkuşağı oluşur mu?

Gökkuşağının güneş ışığının kırılmasıyla oluştuğu bilinse de, çok nadir şekilde gece de gökkuşağı oluşabilir. Ay ışığının sis bulutları ya da yağmur damlacıkları üzerinde kırılması, gökkuşağının gece görülmesini sağlar. Bu durum çok nadir gerçekleşmektedir.

Gökkuşağı nedir?
Gökkuşağının iç içe geçmiş iki halkadan oluştuğu doğru mudur?

Su damlası ve yakıcı bir güneşten oluşan gökkuşağı, daima iç içe geçmiş iki halkadan oluşur. Bazı güneş ışıkları, su damlalarının iç yüzeyine bir kez değil, iki kez çarpar. Böylece, parlaklığını yitiren ikinci bir gökkuşağı oluşur. Bu kuşak, daha zor görülen, silik bir gökkuşağıdır. Bu şekilde oluşan gökkuşağı ise, insanlar tarafından genellikle pek fark edilmez. Kırmızı renk, birinci kuşakta şeridin en dışında yer alırken, ikinci kuşakta en içtedir. Diğer renkler ise, tam tersi yönde sıralanır.

Gökkuşağı nerede oluşur?

Gökkuşağı farklı yerlerde oluşur. Güneşin ve bakan kişinin konumuna göre yer değiştirir.

Gökkuşağı neden yuvarlaktır?

Gökkuşağı, su damlası ve güneş ışığından oluşur. Yağmur damlası, misket ve bilye gibi küresel ve saydam bir şekildedir. Güneş ışığı, kendi tarafındaki yüzeyinden içeri girer. İçinde renklere ayrışır ve kürenin arka duvarına vurarak geri yansır. Ayrışmış renkler, iç bükey mercek özelliğinden, çeşitli açılarda yansıyarak, sırayla dizili renklerden oluşan bir bant gibi görünür. Güneş, bakan insan ve yağmur damlaları, belirli bir açıyla dizilmelidir ve yağmur damlalarından yansıyan ışınların göze ulaşması için, daire şeklinde dizilmiş olmaları gerekir. İnsanlar sadece, o yağmur damlalarından göze ulaşan renklerine ayrışmış ışınları görebildiğinden, gökkuşağı da yarım daire şeklinde görünür.

Yapay gökkuşağı var mıdır?

Gökkuşağını dilediğimiz zaman görmemiz mümkün değildir. Oluşmasını beklemek ya da oluşmuş gökkuşağına rastlamak ise belli bir zaman gerektirir. Gökkuşağı etkisini yapay bir şekilde yaratmak ise oldukça kolaydır. Bunun için, ince ve sık bir şekilde, küçücük su damlaları gönderen bir sulama sistemine yaklaşmak yeterlidir. Böylelikle dilendiği zaman gökkuşağı görmek mümkündür.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.