Çocuk Bilim

Gökkuşağı Renkleri ve Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Genellikle yağmur sonrasında görülen gökkuşağı, güneş ışınlarının, yağmur damlalarına veya sis bulutlarına yansıması sonrasında oluşur. Sis sonrası ya da yağmurdan sonra görülen gökkuşağı, kısa süreli olarak gökyüzünde görüldükten sonra kaybolur.

gokkusagi-olusumuTemel olarak güneş ışınlarının kırılması ve yansıması ile oluşan gökkuşağı, güneşin yansıma açısına göre de değişir. Güneşin konumuna göre gökkuşağının oluştuğu yer de değişir. Güneş yükseldikçe gökkuşağı da daha aşağıda görülmektedir.

Gece Gökkuşağı Oluşur mu?

Gökkuşağının güneş ışığının kırılmasıyla oluştuğu bilinse de, çok nadir şekilde gece de gökkuşağı oluşabilir. Ay ışığının sis bulutları ya da yağmur damlacıkları üzerinde kırılması, gökkuşağının gece görülmesini sağlar. Bu durum çok nadir gerçekleşmektedir.

Gökkuşağı Renkleri Nelerdir?

gokkusagi-nasil-olusur

Gökkuşağı temel olarak; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil mavi ve mor renkleridir. Ancak renk sıralaması güneşin konumuna göre değişebilir. Bu durumda sıralama; mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı şeklindedir.

Gökkuşağı Hakkında Bilgi

Yunan mitolojisinde, gökkuşağı, haberci İris’in renkli elbisesidir. Yunan tanrılarının kraliçesi olan Hera, insanlarla haberleşmek istediğinden, haberci İris’i yedi renkli elbisesi ile yeryüzüne indirirdi. Yunan mitolojisinin yanında birçok kültürde gökkuşağına farklı anlamlar yüklenmiştir. Ancak ilerleyen bilim sayesinde, günümüzde gökkuşağının nasıl oluştuğu bilinmektedir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı