Çocuk Haberleri

Google Bilim Fuarı 2016 Başlıyor

Dünya genelinde on binlerce öğrencinin katıldığı Google Science Fair 2016 için başvurular başladı. Dünyanın farklı bölgelerindeki öğrencileri bilimi kullanarak dünyayı değiştirmeye teşvik eden Google Bilim Fuarı için son başvuru tarihi 17 Mayıs 2016 olarak belirlendi.google-bilim-fuari

Dünyayı bilimle iyileştirmek adına 13-18 yaş aralığındaki genç bilim insanlarına ilham vermeyi hedefleyen Google, öğrencilerin geliştirdikleri projeleri destekliyor. Dünya genelinde 60’tan fazla ülkenin katıldığı Google Bilim Fuarı; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, İbranice, Lehçe, Japonca, Rusça, Brezilya Portekizcesi, Korece, Çince ve Türkçe dil seçenekleri sunuyor. Bilim fuarına katılmak isteyen öğrenciler, projelerini bu dillerden biriyle hazırlayabiliyor.

Google Bilim Fuarı Ödülleri

Google Science Fair’a gönderilen projeler arasında eleme yapıldıktan sonra, her yıl halk oylamasına açılıyor. Dünya genelinde yapılan halk oylamasının ardından, dereceye giren öğrencilere ödül veriliyor. Google Bilim Fuarı kapsamında, Grand Prize (Büyük Ödül) 50 bin ABD doları. Scientific American Innovator Award ise bir yıllık rehberlik hizmeti ile 15 bin ABD doları tutarında burs. Google’un burs ödüllerinin yanı sıra, National Geographic Explorer Award, LEGO Education Builder Award, Virgin Galactic Pioneer Award, Community Impact Awards, Inspiring Educator Award ve Küresel finalist ödülleri veriliyor.

2015 Yılının Ödül Alan Projeleri

Google Bilim Fuarı kapsamında, 2015 yılında Grand Prize’ı Olivia Hallisey aldı. 17 yaşındaki Olivia, ebola virüsü taşıyıcılarının 30 dakika içerisinde tespit edilmesini sağlayan bir kart geliştirdi. Kozlardan yararlanarak geliştirdiği “Ebola Kartı” ile ebola salgınının durdurulmasını hedefleyen Olivia, Google’dan 50 bin dolar değerinde burs kazandı.

Krtin Nithiyanandam ise Google Science Fuarı’nda geçtiğimiz yıl ikinci oldu. Kritin, Alzheimer hastalığının erken tespiti için bir proje yaptı.

Önceki yıllarda düzenlenen Google Bilim Fuarı’ndaki tüm finalistleri görmek için: Google Bilim Fuarı Finalistleri

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir