Çocuk Haberleri

Görme Engelli Çocuklar İçin Geliştirildi

Görme engelli çocuklar için LEGO’nun geliştirdiği Braille Bricks hem çocukların görme engelliler alfabesini öğrenmelerini kolaylaştırmayı hem de alfabenin kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Bilindiği gibi Braille alfabesi ya da diğer adıyla Körler alfabesi 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. LEGO görme engelli çocukların hayatını kolaylaştırmak hem de herkesin bu alfabeyi kolayca öğrenmesini sağlamak amacıyla bir rpoje gerçekleştirdi.

Görme Engelli Çocuklar

Dokunsal Sembollerle Donatılmış Braille Bircks

Danimarka Körler Derneği ve Brezilya merkezli Dorina Nowill Vakfı ile işbirliği yapan LEGO Braille Bricks oyuncağını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Brille Birck, görme engelli çocukların körler alfabesini kolayca öğrenmesini sağlayan bir blok seti.  Set 250 parçadan oluşuyor. Setteki her blok, Braille’de bir harf, sayı veya matematik sembolüyle eşleşen işlevsel çivilere sahip. Set tamamen dokunsal sembollerle donatılmış.

Görme engelli bireylerin körler alfabesini öğrenmesi oldukça önemli. Hem daha donanımlı bireyler olmalaı hem de daha iyi istihdam olanaklarına sahip olabilmeleri için körler alfabesinin bilinirliğinin artması gerekiyor.

Set yalnızca görme engelli çocuklar için değil, sahip olduğu donanımlar sayesinde gören çocukların ya da yetişkinlerin de bu alfabeyi öğrenebilmesi için yeterli imkanı sunuyor.  

Braille Bricks oyuncakları dünyanın dört bir yanında okullarda yapılan test ediliyor. Ürün şu anda Danca, Norveççe, İngilizce ve Portekizce dillerinde test edilirken, Almanca, İspanyolca ve Fransızca dillerinde de test edilecek. Son LEGO Braille Bricks kitinin 2020’de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Görme Engelli Çocuklar

Görme Engelli Çocukların Dünyadaki Durumu

  • DSÖ, küresel düzeyde 19 milyon çocuğun görme engelli olduğunu tahmin ediyor. Bunlardan yaklaşık. 1.4 milyon çocuğun geri dönüşü olmayan körlüğü var.
  • Görme engelli olan Avrupalı yetişkinlerin yaklaşık% 75’i işsizdir. Avrupa’daki bütün engelli grubu için% 53’ü işsizdir. İşsizlik, ayrımcılık, yoksulluk ve sosyal dışlanma ile yakından bağlantılı (kaynak: Avrupa Engellilik Forumu ve Avrupa Kör Birliği)
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde, kör çocukların sadece% 10’u, 1950’lerde% 50’den fazla olanlara kıyasla Braille okumayı öğreniyor (Ulusal Körlük Raporları Federasyonu). Bununla birlikte, Amerikan Kör Matbaası’na göre, trendin sonunda, kör için ileri düzey dijital yardımlara rağmen, Braille öğrenmenin alaka düzeyine olan inancını yeniden kazanma yönünde belirttiğine dair işaretler var.
  • Engelli çocuklar genellikle okul sisteminde zorluklarla karşılaşmaktadır, çünkü yeterli kaynak yoktur (kaynak: Avrupa Engelliler Forumu ve İnsan Hakları İzleme Örgütü).

Lego, Danimarka merkezli The LEGO Group adlı şirket tarafından 1949’dan beri üretilen bir oyuncak çeşididir. Üzerlerindeki girinti ve çıkıntılar sayesinde birbirine kolayca kenetlenebilen, çeşitli renklerdeki yapı parçalarından oluşur.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.