Çocuk Bilim

Gözün Görevleri Nelerdir?

Göz, görmemizi sağlayan beş duyu organımızdan biri olduğu gibi, göz yapısı birçok tabakadan meydana gelir. Görme işleminin gerçekleşebilmesi için göz kısımlarının doğru çalışması ve sinyalleri beyne iletmesi gerekir.

Gözün temel görevi cisimlerin üzerine düşen ışığı algılamak ve sinirler aracılığı ile beyne iletmektir. Bu şekilde “görme” işlemi sağlanmış olur.

Göz Kısımları

gozun-kisimlari

5 duyu organı arasında yer alan göz; sert tabaka, damar tabaka ve ağ tabaka olmak üzere üç yapıdan oluşur.

1. Sert Tabaka:

Gözün en dışında kalan bölüm sert tabakadır. Göz yapısını korur ve saydam bir yapı oluşturur. Korneayı oluşturan sert tabaka, cisimleri görmeyi sağlayan ışınların kırıldığı ilk noktadır.

2. Damar Tabaka:

Gözü besleyen damar tabakanın içinde kan damarları bulunur. Gözün ön kısmında farklılaşarak gözün renkli kısmı irisi oluşturur. İrisin ortasında yer alan göz bebeği ise göze gelen ışık miktarını ayarlar. Karanlık veya aydınlık ortamlarda göz bebeğinin büyümesi ve küçülmesinin sebebi budur.

3. Ağ Tabaka (Retina):

Gözün iç kısmında yer alan ağ tabakanın içinde görme sinirleri bulunur. Beyine iletilen sinirler sayesinde görme işlemi gerçekleşir. Sarı leke ve kör leke de ağ tabaka içerisinde bulunur. Kör noktada görme sinirleri bulunmadığı gibi, sarı lekeye cisimlerin görüntüsü ters olarak düşer.

 

2 Yorum

2 Yorum

  1. bilmediğixznz

    24 Nisan 2019 at 21:49

    ne de n öy le de di n

  2. sanane lan

    24 Nisan 2019 at 21:46

    banane

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı