Foto Galeri

Greta Thunberg ile Tanışın: Bir Çocuk Aktivist

Greta Thunberg 3 Ocak 2003 doğumlu bir iklim aktivisti. Henüz 15 yaşında. İsveç Parlamentosu dışında, Ağustos 2018’de iklim değişikliği ile savaşmaya hemen başlanması gerektiği konusunda protesto etmeye başlayan İsveçli bir eylemci.

“İklim için okul grevi” ile medyanın dikkatini çekmeye başladı ve o zamandan beri açık bir iklim aktivisti oldu. Yayına yanıt olarak, okullar iklim hareketi için grev Kasım 2018’de başlamış ve aynı yılın Aralık ayında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP24) ardından dünyaya yayılmıştır.

15 Mart 2019’da, dünyanın dört bir yanındaki 112 ülkesinde tahmini 1,4 milyon öğrenciye grev ve protesto çağrısına katıldı. 24 Mayıs 2019’da 125 ülkeden öğrenci içeren benzer bir etkinlik düzenlendi. Temmuz 2019’da, Petrol İhracatçı Ülkeler Örgütü (OPEC) adına, genel sekreter Mohammed Barkindo Thunberg’i ve diğer gençleri ilan etti. İklim aktivistleri fosil yakıt endüstrisi için “en büyük tehdit” vurgusu yaptı.

Thunberg, aktivizmi için çeşitli ödüller ve ödüller aldı. Mart 2019’da, Norveç parlamentosunun üç üyesi, Nobel Barış Ödülü için Thunberg’i aday gösterdi. Mayıs 2019’da, 16 yaşındayken, Time dergisinin kapağında yer aldı. Bazı medya dünya sahnesi üzerindeki etkisini “Greta Thunberg etkisi” olarak nitelendirdi.

Greta Thunberg

Greta Thunberg Kimdir?

Thunberg, ilk olarak sekiz yaşında iklim değişikliğini duymuş. 11 yaşındayken depresyona girmiş ve konuşmayı bırakmış. Kendisine Asperger sendromu, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), DEHB ve seçici mutizm tanısı konmuş. Thunberg “Protesto etmezsem içeride ölüyormuşum gibi hissediyorum” diyor.

Greta, ailesinin karbon ayakizini azaltmak için, vegan olmaları ve uçmayı bırakmaları konusunda ısrar ediyormuş. Uluslararası etkinliklere konuşma davetleri alıyormuş, fakat Greta hiçbir yere uçmuyor. Mayıs 2019’da, Penguin Books, konuşmasının bir koleksiyonu olan, No One Is Too Small to Make a Difference’i yayımladı. Penguin, Thunberg ailesinin hikayesi olan Scenes from the Heart’ı yayınlamayı da amaçlıyor.

Greta Thunberg Fotoğrafları

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.