Anne Baba Okulu

Gündüz Bakım Evi Seçimi Nasıl Yapılır?

Gündüz bakım evi arayışınız mı var? İyi olanı buldunuz fakat çok mu maliyetli? İşte tam da sizin için kullanışlı bir rehber hazırladık.

Gündüz bakım evi arayışınıza yardımcı olacak ve doğru olanı seçmenizi sağlayacak bilgileri derledik.  

Gündüz Bakım Evi

Aramaya Erken Başlayın

Çocuk bakımı seçeneklerini aramaya mümkün olduğunca erken başlayın. Çocuğunuz varsa erken araştırma ve uygulama özellikle önemlidir. Seçenekleri daraltmaya erkenden başlayın. Böylece son anda istemediğiniz bir yere mahkum kalmazsınız.

Bulunduğunuz Bölgedeki Yasal Gereklilikleri Araştırın

İyi bir yerin ilk şartı kurumun lisanslı olmasıdır. Belediye onaylı kurumları tercih edin. Lisanslar, belli standartları taşıyan kurumlara verilir. Bulunduğunuz ildeki tüm kurumları araştırın. Her ilin farklı gereklilikleri olabilir. Bunları da göz önünde bulundurun. Örneğin kuruma kabul edilişte yaş sınırı ilden ile, hatta ilçeden ilçeye değişebilir. Bunlar hakkında bilgi sahibi olun.

Çocuğunuzun Özel İhtiyaçlarını Göz Önünde Bulundurun

Çocuk bakım evi araştırmanız sırasında doktorunuzla konuşun. Çocuğunuzun astımı ya da alerjisi varsa seçeceğiniz yerin bu durumlarda sağlık hizmeti verebiliyor olması gerekir. Özel eğitim alması gereken çocuklar için de uygun kurumlar seçilmelidir. Fakat otistik çocuğunuzu otistik olmayan çocuklardan ayrı bir yere vermeniz gerekmiyor. Sadece otizm hakkında bilgi sahibi kişilerin, uzmanların bulunduğu kurumları tercih etmeniz gerekir.

Bebeğiniz için gündüz bakım evi arıyorsanız, bebeğinize anne sütü vermek isteyebilirsiniz. Bu durumda şişelediğiniz sütü kurumun nasıl muhafaza edeceğinden emin olmalısınız.

Sağlık ve Güvenlik Uygulamalarını Araştırın

Çalışanları hijyen kurallarına dikkat etmeyen bir kuruma çocuğunuzu göndermek istemezsiniz. Çocuğunuzun güvende olmadığı bir yerde olmasını da istemesiniz. Herhangi bir çocuğun hasta olması durumunda hastalığın diğer çocuklara geçmemesi için bir önlem alıyorlar mı? Çocuklar güvende mi? Bu gibi soruların cevaplarını sorgulayın. Diğer yandan besinleri de araştırın. Yemekle ilgili özel istekleriniz varsa bunları belirtin.

Bakım Evlerini Ziyaret Edin

Seçeneklerinizi daralttıktan sonra, düşündüğünüz her merkezi ziyaret etmek için en az bir saat ayırın. Çalışma saatleri sırasında merkeze gidin ve çocukların bulunduğu odaları ve bahçeyi görün. Çocuk bakıcısı oranına dikkat edin.

İzlenmesi gereken en önemli şeylerden biri, öğretmenlerin çocuklarla nasıl etkileşimde bulunduklarıdır. Öğretmenler sadece onları denetlemek yerine çocuklarla ilgilenmeli. Öğretmenler hakkında bilgi alın.

Oyun ve Disiplin Kuralları Hakkında Bilgi Edinin

Merkezin oyunla ilgili uygulamalarını öğrenin. Bunun yanı sıra çocuğun sürekli kapalı bir alanda tutulmayacağından emin olun. Sürekli video izlemesi için bir yere göndermek istemesiniz. Açık havada vakit geçirmeleri iyi bir seçenek olacaktır. Diğer yandan oyun – kural dengesinin nasıl kurulduğu hakkında bilgi sahibi olun.

Kreş

Önemli Noktalar

  • Mümkün olduğunca erken aramaya başlayın, özellikle de bir bebek için gerekiyorsa.
  • Lisanslı bir çocuk bakım programı bulun.
  • Yerel çocuk bakımı merkezleri hakkında bilgi edinin.
  • Kaydolmadan önce öğretmenlerin çocuklarla nasıl etkileşim kurduğunu dikkatlice gözlemleyin.
  • Günlük bakımın disiplin politikasını ve çalışanlarının davranışsal problemleri nasıl ele aldığını sorun.

Çocuğunuza mutlu bir hayat diliyoruz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir