Çocuk Gelişimi

Güneş Işınları, Çocukların Göz Sağlığını Tehdit Ediyor

Okulların tatil olmasına kısa bir süre kala, birçok çocuk yaz tatili hazırlıklarına başladığı gibi, güneşin yaydığı ultraviyole ışınlar göz ve cilt sağlığına zarar verdiğinden, ebeveynlerin bu konuda dikkatli olması gerekiyor.

Güneş gözlüğü takmadan güneşe çıkmanın körlüğe kadar varabilecek olumsuzluklara yol açabildiğini söyleyen Dünyagöz Hastanesi Altunizade Op. Dr. Mürüvvet Tüzünalp, çocukların doğrudan güneşe maruz kalmasının büyük sorunlar yarattığını söyledi.

Çocuklar ve Yaz Tatili

Ozon tabakasının uğradığı tahribat nedeniyle, güneşten gelen zararlı ışınların miktarının artığına ve güneş ışınlarının makula dejenerasyonu ile retina hastalıklarına yol açabileceğine dikkat çeken Tüzünalp, UV ışınları yanma, kanama, sulanma, kaşıntı ve batma gibi şikayetlere yol açabilir, dedi.

Güneşin Zararlı Işınları Göz Hastalıklarına Yol Açıyor

Çocukların Güneş Gözlüğü

Güneş ışınlarının zararlı etkisinin giderek artması nedeniyle, gözün güneş ışığına maruz kalması önemli bir sorun oluşturuyor. UV ışınları cilt sorunlarına da neden olabildiği gibi, özellikle güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde, göz yapısına etki edebiliyor. Bu nedenle, güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanmak şart olduğu gibi; tente ya da gölge alanlarda durmak yeterli olmuyor.

“Denizde Gözlerinizi Kaşımayın”

Güneş ışınları, göz sağlığını tehdit edebildiği gibi; havuz ve deniz suyu da göze zarar verebiliyor. Hijyen bakımından yeterli olmayan sularda bulunulmaması gerektiği gibi, özellikle havuzlarda çocukların gözlerini açmaması gerektiği konusunda uyarılması gerekiyor.cocukla-tatil

Yaz aylarında konjoktivitin rahatsızlığının sıklıkla görüldüğünü söyleyen Op. Dr. Mürüvvet Tüzünalo, çocukların mutlaka maske ya da gözlük kullanmaları gerektiği söyledi. Alerjik göz rahatsızlıklarından kurtulmak için de gözlerin korunması önemli olduğu gibi, deniz veya havuzlarda çocukların gözlerini açması çeşitli göz hastalıklarına yol açabiliyor.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.