Çocuk Bilim

Güneş ve Ay Tutulması Modeli Nasıl Yapılır?

Güneş tutulması ve ay tutulması modeli nasıl yapılır? Güneş tutulması ve ay tutulması ile ilgili bir model yapmak için farklı materyaller kullanılabilir.

Güneş ve Ay Tutulması Nasıl Oluşur?

Güneş tutulması, Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girerek, Güneş’in bir kısmını örtmesi sonucu oluşan bir doğa olayıdır. Bu yüzden hava gündüz vakti, gece olmuş gibi kararır. Ay tutulması ise, Dünya’nın Güneş ile Ay’ın arasına girmesiyle oluşur. Bu sırada Dünya’nın gölgesi, Ay’ın üzerine düşerek, Ay’da bir kararma meydana getirir.

Güneş tutulmasında, neden Ay Güneş’le aynı büyüklükte gözükür?

Güneş tutulması esnasında, Güneş tamamıyla Ay’ın arkasında kalarak, görünmez hale gelir. Oysa Güneş, Ay’dan 400 kat büyüktür. Güneş’in Ay’dan daha büyük olmasına rağmen görünmemesinin sebebi ise, Güneş’in 400 kat daha uzakta yer almasıdır.

Güneş ve Ay tutulmaları en fazla ne kadar sürer?

Güneş tutulmaları sırasında, Ay’ın Dünya üzerindeki gölgesinin uzunluğu, 300 kilometre civarı olur. Bu nedenle, Güneş ve Ay tutulmaları, kısa süren gökyüzü olaylarıdır. Tutulmaların en uzunu, yedi dakika sürmektedir.

Güneş ve Ay Tutulması Modeli Yapımı

Model oluşturabilmek için öncelikle güneş, ay ve dünyayı temsil edecek nesnelerin kullanılması gerekiyor. Bunun için kartondan malzemeler yapılabileceği gibi, hamur da kullanılabilir.

Malzemeler:

 1. Karton (Çizimler için)
 2. Hamur ya da karton (Güneş, ay ve dünya modelleri için)
 1. Güneş Tutulması Modeli

gunes-tutulmasi-2

Güneş Tutulması Modeli 1

 • Güneş Tutulması Modeli hazırlamak için Dünya, Güneş ve Ay modelleri yapın.
 • Güneş, Dünya ve Ay’dan daha büyük olduğu için, Güneş’in boyutunu daha büyük olacak şekilde ayarlayın.
 • Sarı renkli bir hamur kullanarak ya da sarı renkli bir kartonu top haline getirip bantlayarak, Güneş modeli oluşturabilirsiniz.
 • Dünya modelinin boyutu da, Ay’dan büyük olmalıdır. Dünya için mavi; Ay için ise beyaz renkte hamur ya da karton kullanabilirsiniz.
 • Modeli tarif edebilmek için bir karton üzerinde; Güneş, Dünya ve Ay modellerini yan yana dizin.
 • Şekildeki gibi; Ay, Güneş ile Dünya arasında kaldığında, Güneş Tutulması gerçekleşir. Dünyanın tutulmadan etkilenen alanları ise karanlık bölgede kalır.
gunes-tutulmasi

Güneş Tutulması Modeli 2

 1. Ay Tutulması Modeli

ay-tutulmasi

Ay Tutulması Modeli 1

 • Ay Tutulması Modeli için, Dünya, Güneş ve Ay modelleri hazırlayın. Bunu karton üzerinde çizebileceğiniz gibi, üç boyutlu nesneler de kullanabilirsiniz.
 • Şekildeki gibi, Dünya modeli, Güneş ile Ay’ın arasında kalacak şekilde kartona yerleştirin. Bu durumda, Ay karanlıkta kalır.
at-tutulmasi-2

Ay Tutulması Modeli 2

Evinizdeki malzemeleri ya da kırtasiyeden alacağınız birkaç malzemeyi kullanarak Güneş tutulması ve Ay tutulması modelini kolayca yapabilirsiniz.

101 Yorum

101 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.