Kültür Sanat

Günışığı Kitaplığının Çocuk Kitapları “Ayın Kitabı” Seçildi

Günışığı Kitaplığı’nın tüm çocuk kitapları, Uluslararası PEN Türkiye Merkezi tarafından aralık ayında “Ayın Kitabı” ilan edildi.Günışığı Kitaplığı

PEN Türkiye Merkezi Başkanı ve Yazar Zeynep Oral, yaptığı açıklamada “Günışığı Kitaplığı, Türkiye ve dünya yazarlarından seçtikleriyle, çocuklara çağdaş ve evrensel değerler kazandırmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

“Ayın Kitabı” unvanını aralık ayında tüm çocuk kitapları için alan Günışığı Kitaplığı ise yaptığı açıklamada, kitaplara emek verenleri andı.  Açıklamada “20 yıldır yayımladığımız 400’den fazla kitabın her birinin yazarı, editörü, tasarımcısı, illüstratörü ve varsa çevirmenini kutluyoruz.” dendi.

Günışığı Kitaplığından Açıklama

Günışığı Kitaplığı yaptığı açıklamada, sansüre, ayrımcılığa, tektipleştirici yaklaşımlara ve otosansüre karşı çıktıklarını vurguladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türkiye ve dünyadan çağdaş edebiyat eserlerini her yaştan okurla buluşturmayı, okuma kültürümüzü zenginleştirmeyi önemsedik. Bu doğrultuda, örtülü bile olsa mesaj kaygısı taşıyan didaktik kitapları yayımlamadık. Zorla, not korkusuyla ya da ceza için kitap okutulmasının yanlışlığına; edebiyatın eğitimdeki ‘dolaylı’ rolüne dikkat çektik. Biz sözün gücüne, edebiyatın yaşama anlam katan, özgürleştirici gücüne inanıyoruz. Her yaştan edebiyat okurlarının, düşünerek, konuşarak, birbirini anlamaya çalışarak hem nesiller arası iletişimi yükselteceğine, hem de toplumsal barışa, huzura katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle ülkemizde yaşayan her çocuğun, her gencin ve yetişkinin bugünlerde edebiyata her zamankinden çok ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.”

Günışığı Kitaplığının çocuk kitaplarına ulaşmak için tıklayınız: Günışığı Kitapları Çocuk Kitapları

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir