Hamilelik

Hafta Hafta Gebelik – 2. Hafta

Vücudunuz normal hareket halinde olduğu için henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz. Adet döneminizi normal şekilde geçirdiniz. Hormonlarınız çalışmayı sürdürüyor.

Gebeliğin ikinci haftası yumurtlama döneminin başlangıcına denk gelir. Gebelik düşünüyorsanız, yumurtlama döneminiz hesapladıktan sonra, yumurtlama döneminizden 2-3 gün önce başlayarak ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı artıracaktır.

Hamilelikte 2. Hafta

Yumurtlama döneminizi, adet döngünüzün kaç gün sürdüğünü belirleyerek hesaplayabilirsiniz. Adet döngüsü son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sonraki adet tarihinizin başlangıcına kadar olan süredir. Ortalama olarak 30 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplarken adet döngüsünden 14 çıkarılır.  Yani yumurtlama günü 16. gün olarak bulunur.

Yumurtlama gerçekleştiğini; göğüslerde hassasiyet, karın bölgesi ve kasıklarda ağrı, vaginal akıntıların artması ve vücut sıvısının artması ile anlayabilirsiniz.

Bunların dışında eczaneden alacağınız ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Gebelik döneminde vücutta birçok değişiklik meydana gelir. Adet gecikmesi, mide bulantısı veya kusma, yiyeceklerden tiksinme ve aşerme, sık sık idrara çıkma, göğüste değişme ve göğüste aşırı hassasiyet, sızlama, pelvik bölgenizde yeni bir duyarlılık veya his, ağızda metalik tat gibi elirtiler gebeliğin belirtileridir.

Gebeliğin en belirgin belirtisi adet kanamasının gecikmesidir. Fakat adet gecikmesi kesin bir belirti değildir.

2. haftada hormonlar hızla çalışmaya başlar. Döllenmiş yumurta gelişmeye devam eder. Östorojen hormonu salgılanmaya başlar ve yumurtanın yerleşeceği tabaka kalınlaşmaya başlar.

Bu haftanın sonunda gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıktan atılır, yumurtlama meydana gelir. Yumurtlama günlerinizi sağ ve sol kasıklarınızdaki ağrılardan anlayabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.