Hamilelik

Hafta Hafta Gebelik – 8. Hafta

Artık sekiz haftalık hamilesiniz ve bebeğiniz hızla büyüyor, organları gelişmeye başlıyor. Hamileliğiniz de fiziksel olarak daha belirgin hale gelmeye başlıyor.

Hafta Hafta Gebelik

Embriyonun gelişimi bu haftada çok hızlıdır ve günde yaklaşık 1 milimetre oranında büyür. Boyu ise yaklaşık 15 milimetredir. Bebeğinizin ilk vücut hareketleri geçen haftanın ortasında başlamıştır ve bu haftada kollarını ve dirseklerini bükebilir.

Gelecek hafta ise diz eklemi, el ve ayak bilekleri de hareketine başlar, ancak anne adayı bu hareketleri hamileliğin 18 ila 22. haftaları arasında hissetmeye başlar. Bebeğin dil ve dudaklarının oluşumu bu hafta sonunda tamamlanır. Diş ve dudak yapısı da bu haftanın sonunda oluşmaya başlar.

Minik bebeğinizin kalbi oluşmaya başladı. Bu hamilelik haftasında yapılan ultrasonda bebeğin kalp atışlarını net olarak izleyebilirsiniz.

Hafta Hafta Gebelik

Bu haftada rahim bir portakal büyüklüğüne erişmiş ve mesanenin üzerine yatmış olduğundan sık idrara çıkma durumu yaşanır. Ayrıca bu haftalarda hamilelik hormonlarının etkisiyle, çeşitli cilt problemleri yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte cildin yağ salgısı arttığından, cilt sivilce oluşumuna elverişli hale gelir. Ciltteki bu değişiklikler sıklıkla hamileliğin ilk üç ayından sonra kaybolur.

Göbeğinizi büyümeye başladığı için bel ağrılarınız da artıyor. Rahminiz büyümeye başladığı için sürekli tuvalet ihtiyacınız olabilir. Tüm bunlar yorgun düşmenize sebep olabilir. Hamilelikte iyi uyku çok önemlidir.

Bacak ağrıları ve kramplar yaşayabileceğiniz için gece uykularınız bölünebilir. Mümkün olduğunca uzun süre hareketsiz kalmamaya çalışın. Düzenli yürüyüş ve spor yaparak uykunuzu da düzene sokabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.