Hamilelik

Hamileler için Bayramda Beslenme Önerileri

Bayramda, keyifli vakit geçirmek ve sindirim sistemi problemleri ile karşılaşmamak için tüketilen yiyeceklere dikkat edilmesi önem taşıdığı gibi, hamilelerin hafif yiyecekleri tercih etmesi ve dengeli sıvı tüketimine önem vermeleri gerekiyor.

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, bayram tatilinde hamilelerin dikkat etmesi gerekenleri anlattı.

 

Tatlı Tüketimine Dikkat Edin

Kan şekerinin yükselmesi hamileler için tehlikeli durumlar yaratabildiğinden, özellikle sıcak havalarda tatlı tüketiminde aşırıya kaçmamak önem taşıyor. Hamilelerin, bayramda şerbetli tatlılar yerine sütlü ve hafif tatlıları tercih etmeleri ve bol su tüketmeleri gerekiyor.Hamilelikte Beslenme

Açık Sulardan ve Gıdalardan Uzak Durun

Hamilelik döneminde, hem anne sağlığı hem de bebek sağlığını tehdit edebilecek birçok etken bulunduğundan, hijyen konusunda önem vermek gerekiyor. Açıkta satılan gıdaların ve suların tüketiminden uzak durulması önemli olduğu gibi, salata tüketiminde de sebzelerin iyi yıkanmış olmasına özen gösterilmesi sağlık açısından önem arz ediyor.

Yağlı Yiyeceklerden Kaçının

Hamilelerin yağlı yiyecekleri sık tüketmeleri, sindirim problemlerine neden olabildiği gibi, reflüsü olan anne adaylarının da yağ ve mayonez tüketiminden kaçınmaları gerekiyor. Bunun yanı sıra, yemeği fazla kaçırmamak şart olduğu gibi, sık aralıklarla az az yemek sindirimi kolaylaştırıyor.

Özellikle tatlı tüketiminin artığı bayramda, hamilelerin hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için aşırı tatlı ya da yağlı yiyeceklerden kaçınmaları önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.