Hamilelik

Hamileler için Seyahatte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileler için seyahat etmek, özellikle hamileliliğin ilerleyen dönemlerinde zorluk yaşanmasına neden olabiliyor. Birtakım tedbirler alarak, hamilelik döneminde yapacağınız seyahatlerde karşılaşabileceğiniz zorlukların önüne geçmeniz mümkün.

Seyahat öncesinde doktorunuzla görüşerek, sağlığınızla ilgili herhangi bir sorun olup olmadığı konusunda bilgi almanız önem taşıyor. Doktorunuzun seyahatinizde sakınca görmesi durumunda, seyahatinizi iptal etmeniz gerektiği gibi, uçak yolculuğu ile 7.aydan sonra yapılacak seyahatlerde yazılı belge gereklidir.

Yolculuk Sırasında Beslenme

Hamilelerde ilk aylarda çok sık görülen mide bulantısının yanı sıra, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde hazımsızlık problemi de sık görülür. Bu nedenle, yolculuk sırasında, yağlı ve aşırı tatlı yiyeceklerden kaçınmanız önem taşır. Aperatif yiyecekler ve meyveler ile seyahat sırasında beslenebileceğiniz gibi, yağlı yiyeceklerin mide bulantısı ve hazımsızlık sorunlarına yol açabileceğini unutmayın. Hamilelikte seyahat ve tatil programı yaparken, beslenme programı da yapmanız gerektiğini unutmayın.

hamilelikte seyahatUykunuza Dikkat Edin

Uzun sürecek olan yolculuklarda, kendinizi çok yormamaya özen gösterin. Seyahate başlamadan önce, uykunuzu iyi almış olmanız önem taşır. Bununla birlikte, seyahat sırasında şekerleme yapabilmeniz için yanınızda boyun yastığı bulundurun.

Rahat kıyafetler ve spor ayakkabı ya da terlik giymeniz, şekerleme yapmanızı kolaylaştırır. 2-3 saat gibi kısa süren yolculuklarda sorun yaşamayacağınız gibi, daha uzun süren yolculuklarda sıvı tüketimine de dikkat etmeyi unutmayın.

Gebelik döneminde yolculuk yaparken hem bebeğinizin sağlığı hem de kendi sağlığınız için uzun süre hareketsiz kalmamaya, klimaya çok fazla maruz kalmamaya ve beslenmenize dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Hangi durumlarda acilen doktora başvurmalı?

  • Vajinal kanama,
  • Şiddetli karın ağrısı,
  • Aşırı kusma,
  • Vücutta şişlik,
  • Şiddetli baş ağrısı,
  • İshal,
  • Ateş,
  • Bebeğin hareketlerinde azalma durumlarında en kısa sürede doktora başvurmak gerekir.

Uçak yolculuğu sırasında nelere dikkat edilmeli?

Hamileliğinin ilk iki trimester’ında uçak yolculuğunun anne adayları açısından zararı yoktur. Ancak yolculuktan önce mutlaka doktor kontrolünden geçip onay almak gerekir.

Hamileliğin son döneminde uçak yolculuğu yapmak isteyen anne adayları, uçak şirketinin hamile yolcular için geçerli tüm uygulamaları hakkında bilgi edinmeli. Hamileliğin 28. – 36. haftaları arasında doktorunuzdan izin belgesi almanız gerekir. 36. haftadan itibaren genellikle anne adaylarının uçmasına izin verilmez.

Basınç değişiklikleri su kesesinin erken patlamasına neden olduğundan hamileler için küçük uçaklar uygun değildir. Yolculuk esnasında vücudun susuz kalmaması için bol bol sıvı tüketilmesi önemlidir. Uçakla seyahat ederken uçağın içerisinde dolaşarak, kan dolaşımını artırmak önemlidir.

Hamilelik dönemindeki seyahatlerde hem beslenmeye hem de sıvı tüketimine daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.