Hamilelik

Hamileler Kış Aylarında Nasıl Giyinmeli

Hamilelikte kıyafet seçimi, anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Dar kıyafetler ya da polyesterden yapılmış giysilerin tercih edilmesi yanlış olduğu gibi, kış aylarında kıyafet seçimine daha fazla önem vermek gerekiyor.

Kış aylarında en fazla görülen hastalıklar arasında yer alan bronşit, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar, terleme ve üşüme döngüsünde gerçekleşebiliyor. Fazla kalın giyinmek ya da ince giyinmek, hamilelik döneminde, üşütme, soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklara yol açabiliyor. Bu nedenle, kış aylarında kıyafet seçimine dikkat etmek gerekiyor.

  1. Pamuktan Yapılmış Kıyafetler Tercih Edin

Hamilelik dönemi boyunca, yalnızca yüzde yüz pamuktan yapılmış kıyafetlerin tercih edilmesi önem taşıyor. Polyesterden yapılmış olan ya da polyester içeren kıyafetler, cilt sağlığına zarar vermekle birlikte, bakteri üretimini de artırabiliyor. Buna karşın, pamuktan yapılmış kıyafetler, teri daha kolay emiyor. Dolayısıyla, kış aylarında hamilelerin polyester ve sentetik içeren kıyafetleri tercih etmemeleri gerekiyor.Hamile Kıyafetleri

  1. Tek Parça Kıyafet Giymeyin

Hamileliğin özellikle 3-6 aylık dönemi kapsayan 2.trimesterında, tek parça kıyafet yerine birkaç parça tercih edilmesi gerekiyor. Farklı sıcaklıklardaki ortamlara daha kolay uyum sağlamak için, birden fazla kıyafet giymek önem taşıyor. Örneğin, fermuarlı ceket, yelek ya da süveter gibi kolay çıkarılabilen kıyafetler, daha sıcak bir ortama girildiğinde, çıkarılarak, terlemeyi engelliyor.

  1. Dar Kıyafetler Yerine, Bol Kıyafetler Giyin

Kan akışının yavaşlamasını engellemek için, hamilelikte, dar kıyafetlerin giyilmemesi gerekiyor. Vücudu sıkan, kan akışını yavaşlatan ya da hareketi sınırlandıran kıyafetlerin tercih edilmesi, hem anneye hem de bebeğe zarar verebiliyor. Bu nedenle, kış aylarında, dar kıyafetlerin kullanılmaması gerekiyor.Hamile Kıyafetleri

  1. Ayakkabı Seçimine Dikkat Edin

Hamilelikte, 3.aydan itibaren, aşağı doğru eğilmek bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle, kış aylarında kolay giyilebilen ayakkabıların tercih edilmesi gereklidir. Bağcıklı ayakkabıları giymek zor olabileceği gibi, bot ya da çizme giymek de zorlaşabilir. Fermuarlı ya da cırt cırtlı ayakkabıların tercih edilmesi, annenin ayakkabıyı daha kolay giymesini sağlayacaktır.

  1. Şapka, Eldiven ve Kaşkol Kullanın

Soğuk havalarda, dışarıya çıkmadan önce yanınızda mutlaka atkı, şapka ve eldiven gibi aksesuarlar bulundurun. Şapka kullanmamanız, baş ağrısı yaşamanıza yol açabileceği gibi, atkı ya da eldiven kullanmamak, cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle, dışarıya çıkmadan önce, yanınızca mutlaka şapka, eldiven, kaşkol gibi aksesuarlar bulundurun.Kış hamileliği

  1. Yağmurlu ve Karlı Havalarda Dikkatli Olun

Hamilelik döneminde, yağmurlu ve karlı havalarda, dışarı çıkmamanız ideal olsa da, dışarı çıkmak durumunda kaldığınızda dikkatli olmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Böyle durumlar için, mutlaka bir kar botu bulundurun. Altı kaymayan ayakkabılar seçmeniz oldukça önemlidir. Kaymanız durumunda, vücut dengesini korumak hamilelik döneminde zorlaştığından, ek önlemler almanız büyük önem taşır. Gerek yağmurlu, gerekse karlı havalarda, mutlaka altı kaymayan ayakkabılar kullanın. Bunun yanı sıra, yanınızda mutlaka yağmurluk ya da şemsiye bulundurun.

Kış hamileliğinde, annenin hem kendi sağlığını koruması hem de bebeğinin sağlığını koruması için, kıyafet seçimine dikkat etmesi şarttır. Yanlış kıyafet seçimi, hamileliği zorlaştırabileceği gibi, anne ve bebek sağlığını da tehdit edebilir.

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.