Hamilelik

Hamileler Klimalı Ortamlardan Uzak Durmalı

Türkiye genelinde, hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği gibi, özellikle nem oranının fazla olduğu bölgeler hamileler için daha fazla sorun yaratıyor. Sıcak havalarda, güneşe doğrudan maruz kalınmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, hamileleri klimadan uzak durmaları konusunda da uyarıyor.

Güneşin zararlı etkilerinden kaçınmak ve güneş çarpmasından korunmak için hamilelerin uzun süre güneşe maruz kalmaması önem taşıdığı gibi, kapalı alanlarda klimaya maruz kalmak da hamileleri olumsuz etkiliyor. Klimayı kullanırken, ısının çok düşük olmamasına dikkat edilmesi gerektiği gibi, ortamın havalandırılmaya devam edilmesi de önem taşıyor.

Klima, Hamilelerde Halsizliğe Neden Olabilir

Araba, ev, yazlık ya da otel gibi alanlarda sık kullanılan klimaların, filtre temizliğinin sık sık yapılması da anne adayları ve bebek sağlığı açısından önem teşkil ediyor. Temiz olmayan havanın solunması, hem üst yolunum sorunlarına hem de baş ağrısına yol açabildiği gibi, halsizliğe de neden oluyor. Bu nedenle, klimanın bulunduğu ortamların, klima çalışırken de havalandırılması ve klima temizliği yapılması gerekiyor.

Sıvı Tüketimine Dikkat Edilmesi Gerekiyor

Yaz aylarında denk gelen gebelikte en fazla dikkat edilmesi gereken kıstaslardan arasında sıvı tüketimi de yer alıyor. Anne adayların su tüketimi konusunda dikkatli olmaları ve susadıklarını hissetmeseler dahi, aralıklarla su içmeleri gerekiyor.

Kıyafet Seçimi Önem Taşıyor

Sıcak havalarda, seçilen kıyafetler konusunda dikkatli davranmak da, olumlu etki sağlayabiliyor. Dar olmayan, açık renkli ve pamuktan yapılmış kıyafetleri tercih etmek yaz aylarında hamilelerin daha rahat etmesini sağlıyor.

Sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi geçirebilmek için yaz aylarında beslenme ve uyku düzeni ile sıcak havalardan olumsuz etkilenmemeye dikkat etmek anne ve bebek sağlığı açısından önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir