Hamilelik

Hamilelerin Kış Aylarında Dikkat Etmesi Gerekenler

Kış aylarına gelen hamileliklerde, annenin hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için beslenmesine dikkat etmesi ve hastalıklara karşı dikkatli olması büyük önem taşıyor.

Salgın hastalıklar, kış döneminde daha fazla görüldüğünden, kış aylarına denk gelen hamileliklerde, bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem taşıyor. Bunun için, kış hamileleri bulundukları ortama, beslenme düzenlerine ve yeterli dinlenmeye özen göstermeli.

Kış aylarında, soğuk havalardan korunmak için sürekli kalın kıyafetler giymemeye de özen gösterilmelidir.

Soğuk ortamlardan sıcak ortamlara girince aşırı terlemek hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle hırka gibi daha sıcak ortamlarda çıkarılabilen ve vücut sıcaklığını dengelemeniz konusunda yardımcı olan kıyafetleri tercih edebilirsiniz.

kış aylarında hamilelik

Kış Hamilelerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

  1. Kış aylarında, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için C vitamine ağırlık verin. Kış meyveleri olan portakal, mandalina ve greyfurt gibi C vitamini açısından zengin olan besinleri sık sık tüketin.
  2. Beslenme düzeninizde; karbonhidrat, protein ve vitamin dengesini koruyun.
  3. Bulunduğunuz ortamın sık sık havalandırılmasına özen gösterin. Salgın hastalık riskini artıran kalabalık ortamlardan kaçının.
  4. Kapalı ortamlarda ısınmak için kömür, odun gibi yakıtlar yerine, doğalgazı tercih edin.
  5. Kış aylarında, kapalı alanlar yeteri kadar havalandırılmadığından, sık bulunduğunuz ortamlarda sigara içilmesini engelleyin.
  6. Soğuk havalarda hassaslaşan cildinizi korumaya özen gösterin. Ellerinizi yıkarken dahi, soğuk su yerine ılık su kullanın.
  7. Kıyafet seçimine özen gösterin. Soğuktan korunmak için vücudunuzu sıkan kıyafetleri tercih etmeyin. Polyester ve sentetik maddeler yerine, yalnızca pamuktan üretilmiş kıyafetleri kullanın.
  8. Soğuk algınlığı ya da grip gibi salgın hastalıklara yakalandığınızda, mutlaka doktorunuza görünün. Grip gibi hastalıklar için, doktor onayı olmadan ilaç kullanmayın.
  9. Uyku düzeninize dikkat edin. Yeterince dinlenmediğinizi fark ettiğinizde, gün içerisinde uyku ihtiyacınızı gidermeye çalışın.
  10. İştahınızın olmadığı durumlarda dahi, beslenmenizi ertelemeyin. Aç kalmanız durumunda, kan şekerinizin düşeceğini ve olumsuz durumlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Kış hamileliklerinde; beslenme düzeni ve dinlenmeye dikkat etmek, salgın hastalıklardan korunmak için iyi havalandırılmış ortamlarda bulunmaya özen göstermek, bebek ve anne sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.