Hamilelik

Hamilelerin Yaz Giysileri Nasıl Olmalıdır?

Havaların ısınmasıyla hamile kadınların kıyafet seçimleri soruna dönüşmektedir. Yazın kıyafet seçiminde, kendinizi iyi hissedebileceğiniz ve kolay hareket edebileceğiniz tercihler yapmalısınız.

Bu dönemde bol tunikler, tişörtler, pamuklu eşofmanlar, geniş tayt ve şortlar, esnek ve doğal malzemelerde üretilmiş iç çamaşırları ve göğüs altından bollaşan kıyafetler kurtarıcınız olabilir.

Hamilelik döneminde, özellikle vücutta ödem varsa, ayağı sıkmayan ayakkabılar giyilmeli, parmağa sıkı gelen yüzükler takılmamalıdır. Açık renkli ve ısı geçirgenliği olan kıyafetler tercih edilmelidir.

Hamilelik döneminde sakınılması gereken giysiler:

  • Bel ve karın bölgesini sıkan giysiler, kemerler tercih edilmemelidir.
  • Vücudu rahatsız edici naylon ve sentetik iç çamaşırlarından uzak durulmalıdır, terlemenize neden olur.
  • Hamilelik döneminde sutyen kullanılabilir, fakat kesinlikle sert ve sıkı sutyenlerden uzak durulmalıdır.
  • Yüksek topuklu ve ayağı sıkan ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Hamilelik döneminde tercih edilmesi gereken giysiler:

  • Bel ve karın bölgesi rahat giysiler giyilmelidir.
  • Pamuklu iç çamaşırları ve rahat, yumuşak sutyenler kullanılmalıdır.
  • Rahat şortlar ve taytlar, eşofman ya da bol tunikler hamilelik süresince tercih edilebilir.
  • Hamilelik döneminde ayakların çok sık şişmesinden dolayı, tercih edilecek ayakkabıların ortopedik tabanlı, geniş, rahat ve az topuklu (ideal olan 2-3cm) olması gerekir.

Pamuklu giysiler giyin

Giysi olarak mutlaka sentetik olmayan kumaşlardan yapılan ve ısıyı yansıtan açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Gebelikte vücut ısısının yükselmesi ve efor kapasitesinin azalması terlemeyi artırır. Pamuklu, cilde nefes aldıran kıyafet seçimi; anne adaylarını cilt mantarları ve genital mantardan korur. Terlemeye bağlı ciltte oluşabilecek sorunları sık duş alarak ve doktor önerisiyle kullanılan kremlerle gidermek de mümkündür.

Hamilelerin yaz giysileri

Pamuklu iç çamaşırı kullanın

Gebelikte vajinal enfeksiyonlar sıklıkla görülmektedir. Bu durum yaz aylarında daha da çok ortaya çıkabilir. Gebelik döneminde genital bölgenin kuruluğuna dikkat edilmeli, pamuklu iç çamaşırı kullanmalıdır. Günlük pedler kullanılmamalı; sıkı, dar ve hava aldırmayan kıyafetler tercih edilmemelidir. Bunların yanı sıra düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve güçlü bir bağışıklık sistemi de her türlü enfeksiyonla mücadele etmede önemli faktörlerdir.

Ayakkabı seçimi

Kıyafet gibi günlük yaşamda ayakkabı seçimi de hamileler için önemlidir. Çünkü gebelikte vücudun yük dağılımının bozulması, oluşan ödem ve ayak ağrılarının bu tabloya eklenmesi, ayakkabı seçimini daha önemli kılıyor. Uzmanlar hamilelerde ayakkabının 5 cm’den yüksek ya da sıfır topuk olmasının da sakıncalı olduğunu belirtiyor. Yaz aylarında ayak rahatsızlıklarının asgari olması için ayakkabıların ve terliklerin rahat, geniş ve yumuşak özel tabanlı seçilmesinde fayda var.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.