Hamilelik

Hamileliğe Hazırlık Nasıl Yapılmalı?

Hamileliğe hazırlık aşamasında, sağlık kontrolünden geçmek, sigarayı bırakmak, düzenli beslenmek ve gebeliğe psikolojik olarak hazırlanmak gereklidir.

Sigarayı bırakmak, kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçmek vefolik asit desteği, sağlıklı bir hamilelik dönemi ve doğum süreci için çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların aylar öncesinden sağlıkları ile ilgili almaları gereken önlemlerden arasında yer alıyor.

Hamileliğe Hazırlık

Anne ve baba adaylarının psikolojik açıdan tam anlamı ile çocuk sahibi olmaya hazır olmaları, herhangi bir psikolojik rahatsızlık nedeni ile tedavi görüyor olmamaları gerekmektedir. Depresyon çağımızın oldukça sık rastlanan bir sorunudur. Antidepresan ilaç kullananlar gebelikten korunmaya özellikle çok dikkat etmelidir. Depresyon tedavisinin tamamlanmasından yaklaşık 3-6 ay sonra korunmanın bırakılması tavsiye edilir.

Hamilelik Öncesinde Sigarayı Bırakın

Gebelik öncesi düzenli çalışma ve dinlenme saatleri, uyku saatlerinin yeterli ve uygun koşullarda olması, sigara ve alkol tüketiminin olmaması ve yoğun sigara dumanı olan yerlerde zaman geçirilmemesi önemlidir. Sigara bilindiği gibi tüm olumsuz etkilerini damar sistemi üzerinden göstermektedir. Bebeği anne ile ilişkilendiren, onun beslenmesini, oksijenlenmesini sağlayan ve atıklarını boşaltan sistem olan placentanın tamamen bir damar sistemi olduğu düşünüldüğünde sigaranın gebelik üzerindeki zararları açıkça görülmektedir. Doğurganlık çağında bir kadının hiç sigara içmemesi ideal olmakla birlikte en azından gebeliğin fark edilmesi ile birlikte hemen sigara kullanımı bırakılmalıdır.

hamileliğe hazırlık nasıl yapılmalıKapsamlı Bir Sağlık Kontrolünden Geçin

Hamileliğe hazırlık için kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçmek oldukça önemlidir. Toplumumuzda sıklıkla gebeliği komplike edebilecek hastalıklar arasında anemi (kansızlık) ,diyabet (şeker hastalığı), guatr, kalp romatizması ve doğuştan kalp kapak sorunları gelmektedir. Ayrıcakızamıkçık, suçiçeği, kabakulak, herpes, toksoplazma ve brusella gibienfeksiyon hastalıklarının bazıları da oluşacak gebelik için çok ciddi riskler oluşturur. Bu enfeksiyonlar erken gebelik döneminde geçirildiğinde bebeğin sakat kalmasına yada gebeliğin düşükle sonlanmasına neden olabilecek enfeksiyonlardır.

Gebe kalmaya karar veren bir kadının ise gebeliğin planlandığı tarihten yaklaşık 3 ay önce kapsamlı bir muayene olması ve bazı tetkiklerin yapılması gereklidir. Hamilelik planlayan bir kadın2 ay öncesinden folik asit almaya başlamalıdır. Bu durumun bebeğin beyin-omurilik sakatlıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Gebeliğin ilerleyen aylarında diş ve dişeti üzerindeki olumsuz etkileri iyi bilinmektedir. Bu nedenle gebelik planlayan bir kadın diş kontrolünü ihmal etmemeli, var olan diş sorunları gebelik öncesinde giderilmelidir. Gebelik sırasında da düzenli diş kontrolleri yapılmalıdır.

Gebelik Öncesinde İlaç Kullanıma Dikkat Edin

Yine gebeliğin ilerleyen aylarında anne adayını en çok rahatsız edebilecek sorunlar arasında hemoroid (basur) ve anal fiisür (makat yırtığı) vardır. Gebelik öncesinde bu tür sorunlar yaşayan anne adaylarının gebe kalmadan önce bu hastalıklarının tedavisini tamamlamış olmaları önerilmektedir.Gebelik planlayan bir kadın korunmayı bıraktığı adet döneminden itibaren ilaç kullanımı ve röntgen filmi çekimi konusunda azami dikkat göstermelidir.

Erken gebelik döneminde bazı ilaçlar ve röntgen ışınlarına maruz kalmak düşük, özürlü bebek, düşük doğum ağırlıklı bebek gibi pek çok soruna yol açmaktadır. Korunmayan bir kadın çok zorunlu durumlarda karın bölgesinin özel bir örtü ile örtülmesinden sonra diş, kol, bacak, kafa ve akciğer filmi çektirebilir. Günümüzde giderek yaygınlaşan MR ( Manyetik Rezonans) tekniği ile fetus üzerinde bilinen herhangi bir risk oluşturmaksızın radyolojik inceleme yapmak mümkün olmaktadır.

İdeal Kilonuzla Hamile Kalın

Kadınlarda ortalama ideal vücut kitle indeksi (BMI) 20 – 25 arasındadır. Gebelik öncesi bu sınırlar içerisinde olan yada en azından buna yakın değerlerde olan kadınların gebelikte kilo kontrolü ve kilo sorunlarına bağlı komplikasyon oranları daha az olmaktadır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.