Hamilelik

Hamilelik Belirtileri

Hamile miyim diye düşünüyorsanız ve vücudunuzda hamilelik belirtileri gözlemliyorsanız, gebelik testi yaptırmanız önemlidir. Ancak hamilelik testleri yaptırmadan önce de vücudunuzda gebelik belirtisi olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Hamilelik belirtileri, kadınlarda farklı şekilde ortaya çıkabildiği gibi, birçok yönüyle de ortaklaşır. Hamile olup olmadığını anlamak için hamileliğin ilk belirtileri hakkında bilgi edinmek önemlidir.

Erken gebelik belirtileri ile ilgili semptomları taşımanız durumunda, kullandığınız ilaçları bırakmak ve gebelik testi yaptırmak sağlığınız ve olası gebeliğiniz açısından oldukça önemlidir. Erken gebelik testi yaptırdıktan sonra, doğum kontrol uzmanına başvurmanız gerektiğini de unutmayın.

Erken gebelik belirtilerinin birçoğunu ya da hepsini taşıyorsanız, hamilelik testi yaptırmanız gerekir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri arasında en yaygın görülen semptomlar arasında adet gecikmesi, mide bulantısı, kokuya karşı aşırı hassasiyet, halsizlik ve baş dönmesi yer alır.

  1. Adet GecikmesiHamilelik belirtileri adet gecikmesi

Adet gecikmesi, en önemli hamilelik belirtileri arasında yer alır. Adet gününün gecikmesi, hamileliliğin erken belirtileri arasında bulunduğu gibi, regl döneminin aksaması her zaman gebelik oluştuğu anlamına gelmez. Adet gecikmesi, kullandığınız ilaçlar, mevsim değişiklikleri, aşırı stres, kan değerlerindeki değişimler gibi sebeplerden de kaynaklanabilir. Regl döneminiz, biyolojik ya da psikolojik farklılıklar nedeniyle görülebileceği gibi, hayatınızda bu yönde bir değişiklik olmadığı halde adet gecikmesi yaşıyorsanız, hamilelik ihtimalini düşünmeniz gerekir.


  1. Göğüslerde Hassasiyet ve Ağrıhamilelik belirtileri göğüslerde hassasiyet

Göğsünüzdeki değişiklikler, hamilelik öncesi, hamilelik süreci ve doğum sonrasında sıklıkla yaşanır. Göğüste hassasiyet, şekilde değişiklikleri, damarların belirginleşmesi, ağrı gibi semptomlar hamilelik belirtileri arasında yer alır. Göğüslerde hassasiyet ve ağrı oluşumu, adet gecikmesi ve kusma ile birlikte kadınlarda en sık görülen belirtiler arasında yer alır.


  1. Mide Bulantısı ve Kusmahamilelik belirtileri mide bulantısı

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz halde, kokulara karşı hassasiyetinizin artması, aniden başlayan mide bulantısı yaşamanız ya da gün içerisinde birkaç defa kusmanız hamilelik belirtileri arasındaki önemli semptomlar arasında yer alır. Eğer beslenme düzeninizde ya da yaşam koşullarınızda belirgin bir değişiklik yoksa bu semptomları önemsemeniz ve gebelik testi yaptırmanız önemlidir.


  1. Yorgunlukgebelik belirtileri yorgunluk

Yorgunluk, hamilelik sürecindeki hemen her kadını etkiler. Hormonal değişimler, vücudunuzda yorgunluğa neden olabilir. Hamile kadınların birçoğu gebelik ilk 3 ayında daha hızlı ve kolay yorulur. Dolayısıyla yorgunluk da erken hamilelik belirtileri arasında yer alır. Hayatınızda herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen, günlük rutininiz sizi çok yormaya başladıysa, hamile olup olmadığınızı düşünmeniz gerekebilir.


  1. Sık İdrara Çıkmagebelik belirtisi sık idrara çıkma

Gebelik döneminde, kadınların vücudu normalden çok daha fazla su üretir. Bu da idrara çıkma sıklığını artırır. Eğer olağan dışı bir şekilde idrara çıkma ihtiyacı hissediyor ya da normalde yapmadığınız halde geceleri idrara çıkmak için uyanıyorsanız, gebelikten şüphelenmeniz gerekir.


  1. Baş Ağrısıhamilelik belirtileri baş ağrısı

Baş ağrısı, her hamile kadında görülen bir belirti olmasa da birçok kadında özellikle hamileliğin ilk döneminde sık görülür. Eğer hamileyseniz, baş ağrılarının geçmesi için kullandığınız ilaçlar, gebelik sürecine zarar verebilir. Bu nedenle, eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, baş ağrısını geçirmek için ilaç almadan önce bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.


  1. Psikolojik Değişikliklergebelik belirtileri ruh hali değişikliği

Ani bir şekilde öfkelenme, durup dururken ağlama ya da kendinizi suçlu hissetme gibi ruh hali değişimleri, hamilelikte en sık rastlanan semptomlar arasındadır. Hamileliğin erken döneminde hemen her kadın, hormonlara bağlı olarak gerçekleşen psikolojik değişikliklerle tanışır. Sinir nöbetleri, ağlama krizleri gibi durumlar, özellikle ilk 3 ayda oldukça normaldir. Eğer ruh halinizde yaşadığınız değişimlere ek olarak adet gecikmesi ya da bulantı gibi semptomlar da taşıyorsanız, hamilelikten şüphelenmelisiniz.


  1. Yiyecek Aşerme ve Yiyeceklerden TiksinmeHamilelik belirtileri yiyecek aşerme

Hamilelik belirtileri arasında en sık rastlanan semptomlar arasında aşerme ve gıdalardan tiksinme yer alır. Eğer sıradan olmayan bir şekilde çeşitli yiyecekleri canınız çekmeye başladıysa ya da önceden severek yediğiniz gıdalar sizde tiksinmeye yol açtıysa, hamilelikten şüphelenmeniz gerekir. Aşerme ve gıdalardan tiksinme en sık görülen gebelik belirtileri arasındadır.


  1. Kabızlık ve Şişkinlikhamilelik belirtileri kasık ağrısı

Gebelik sürecinde, kanınızdaki progesteron artar. Bu durum da, kabızlığa ve şişkinliğe neden olabilir. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, kabızlık ve şişkinlik sorunu için bilinçli şekilde ilaç kullanmanız gerekir.


  1. Sırt Ağrılarıhamilelik belirtisi sırt ağrıları

Sırt ağrıları, bazı kadınlarda hamileliğin başlangıcından doğuma kadar devam ettiği gibi, bazı kadınlar sırt ağrısı yaşamaz. Sırt ağrılarının nedeni, vücudun ağırlık merkezinin değişmesidir. Ancak kilo almaya başlamadıysanız, sırt ağrılarınız gebelikle ilgili değildir.

Hamile Olduğunu Anlama

Hamile miyim sorusu üzerine düşünürken, gebelik belirtilerinin birkaçını birden yaşamanız durumunda, hamilelik testi yaptırmanızın önemi artar. Eğer baş dönmesi, koku hassasiyeti ve adet gecikmesi semptomlarını aynı anda taşıyorsanız, bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeniz gerekir. Ancak gebelik, bu semptomları hiç taşımadığınız durumlarda da gerçekleşebilir. Zira gebelik belirtileri her kadında farklı şekilde ortaya çıkar. Bu nedenle, diğer hamilelik belirtileri hakkında da bilgi almanız önemlidir.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir