Hamilelik

Hamilelik Döneminde Yoga

Yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan yoganın kelime anlamı; bir araya gelmek, kavuşmaktır. Buradaki kavuşmada bahsi geçen ruh, beden ve zihin üçlemesidir.

Aslında yoga bir nevi denge ve bu dengeden huzur bulma halidir. Yoga fiziksel açıdan olduğu kadar ruhsal açıdan da size faydaları olan bir egzersiz yöntemidir. Hamilelik döneminde yapıldığı takdirde hem bebek, hem de anne için son derece faydalı olacaktır.

Hamile Yogası ve Faydaları

Hamilelik döneminde düzenli yoga yapmak bu sürecin daha rahat geçmesini sağlar. Hamilelikte yapılan yoga öncelikle sırt kaslarını güçlendirerek bu dönemde oluşacak bel ve sırt ağrılarını engeller. Anne karnının büyümesiyle birliktiStock_000016457817_Doublee vücudun duruşu yavaş yavaş bozulurken, yoga ile bu durum önlenebilir.

Yoga aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenleyip, iştahın kontrol edilmesine yardımcı olurken, hamilelikte sık rastlanan krampları da en aza indirger. Yapılan temel duruş ve nefes hareketleri sayesinde solunum ve dolaşım sistemini düzenler, bulantıların azalmasına yardımcı olur ve hamilelik döneminde görülen aşırı ödemin en az seviyeye inmesini sağlar.

Yoga, fiziksel etkilerinin yanı sıra, ruhsal açıdan da pozitif bir etki yaratır. Hamilelik döneminde meydana gelen stres ve duygu iniş çıkışları kontrol altına alınır, daha huzurlu ve sakin bir hamilelik dönemi geçirilir. Hamileliğin ilerleyen günlerinde vücut giderek daha güçlü ve esnek bir hale gelir.

Ayrıca yoga esnasında vücudun pelvis ve perinyum bölgeleri çalıştığından, doğum kanalları esnemeye başlar ve hamile kişi doğuma hazır hale gelir. Yoganın temel taşı olan doğru nefes alıp verme tekniği sayesinde anne, doğum esnasında daha sakin kalabileceği gibi, bebeğin oksijen almaya devam etmesini de sağlayacaktır.

Zorlu bir süreç olan hamilelik dönemini hem fiziksel, hem ruhsal açıdan daha rahat geçirebilmek adına hamile yogası son derece faydalıdır. Özel bir durum olmadığı takdirde, doktorunuza danışarak siz de hamileliğinizin 12. haftasından itibaren yoga yapmaya başlayabilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı