Hamilelik

Hamilelik Dönemindeki Ödem Nasıl Atılır?

Hamilelik dönemindeki ödem nasıl atılır? Hamilelik döneminde vücutta, özelikle de el ve ayaklarda meydana gelen ödem, hemen hemen her hamile kadının yaşadığı bir sıkıntıdır.

Gebelik döneminde vücutta duyulan kan ihtiyacı artar. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için vücut, su tutmaya başlar. Gebelik öncesine göre vücutta dolaşan kan miktarı, yüzde 40 daha fazladır. Vücutta dolaşan fazla kanın bir kısmı, damar dışındaki dokulara sızar. Damar dışına sızmış olan bu kan, hücreler arasında birikir ve dokular normalden daha şiş hale gelir.

Dokuların bu şişme durumu, vücutta ödemi meydana getirir. Ödem, gebeliğin ilerleyen tarihlerinde daha çok ellerde ve ayaklarda, özellikle de bileklerde kendini gösterir. Kilolu bir hamilelik dönemi geçiren kadınların, hamileliği zayıf geçiren kadınlara oranla ödem miktarları daha fazla olur.

Hamilelik Dönemindeki Ödem

Hamilelik döneminde protein alımının ödemi önlemek açısından önemli bir yeri vardır. Protein, damar dışına sızan sıvıyı tutarak mümkün mertebe içerde kalmasını sağlar. Böylelikle vücutta ödem oluşumuna sebep olan doku şişmesi gerçekleşmez. Gereğinden fazla tuz tüketmek de yine ödemi tetikleyen bir diğer unsurdur. Bu yüzden hamile kadınlar tuzu tamamen kesmemeli, ancak mümkün olduğu kadar azaltmalıdırlar. Bacaklarında varisi olan kadınlar, sürekli oturarak ya da ayakta durarak çalışan kadınlar ve ikiz bebek bekleyen kadınlarda ödemin oranı, diğer gebelere göre daha fazladır. Yaz aylarında sıcaklığın artması da ödemi arttıran bir diğer unsurdur.

Ödem hemen hemen her gebe kadında görülse ve tehlikeli bir yanı olmasa da, kadınlar için çok rahatsızlık verici bir durumdur. Ödem için kesin bir çözüm yoktur, ancak doğru beslenme sayesinde ödem miktarı azaltılabilir. Sindirim kolaylaştırıcı probiyotik yoğurtlar, ananas, kivi, nar yenmesi ve bol su içilmesi gerekmektedir. Karbonhidrat ve şeker değeri fazla olan gıdalardan mümkün olduğunca az tüketmelidir. Maydanoz ve kiraz sapı da ödem söktürücü gıdalardır, ancak hamilelik döneminde ödemi gidermek adına bunları çok fazla tüketmek yanlış olur. Ödem söktürmek adına bu tür gıdaların fazla kullanılması, bazı besinlerin çok azaltılması bebeğin gelişimine zarar verecektir. Ayrıca, gebelik döneminde kesinlikle ödem söktürücü ilaçlara başvurulmamalıdır. Bunun yerine, ılık su banyosu, ayakların tuzlu suyla ovulması da uygulanabilecek diğer yöntemlerdir.

Gebelik döneminde el ve ayaktaki ödemler son derece normaldir. Ancak bazı gebelerde bu ödemin baş ve karın ağrısı, görme bozukluğu, tansiyon yüksekliği gibi sakıncalı etkileri de vardır. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora başvurmalı, uzman önerileri doğrultusunda ödem giderilmeye çalışılmalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.