Hamilelik

Hamilelik ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Hamilelik döneminde doğru bilinen yanlışlar nedeniyle, hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı zarar görebildiği gibi, uzmanlar hamilelikle ilgili yazılan her şeyin doğru olmadığı ve gebelerin doğru bilgiyi doktorlarından almaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. 

Hamilelik döneminde, kadınların vücudunda meydana gelen değişikliklerin sebebi, hormonal düzenin değişmesi olduğu gibi, hormonların farklı çalışmaya başlaması kadının hem ruh halini hem de vücut çalışma sistemini etkiliyor. Hormonal değişiklikler anne adayının yaşadığı hormonal değişikliklerden baba adayları da etkileniyor.

Hamilelik Döneminde Erkeklerdeki Hormonal Değişimler

Fiziksel olarak hormonal değişiklikler yalnızca annede görüldüğü gibi, bu değişiklikten baba adayları da etkilenebiliyor. Erkekler, hamilelikte eşlerinin yaşadıkları ani duygu değişimleri, beslenme ve yaşam düzeninden etkilendiğinden, yaşamlarında birtakım farklılıklar meydana gelebiliyor.  Bu nedenle, hamilelik döneminde, yalnızca kadınların değil, erkeklerin de beslenme düzenine dikkat etmeleri ve düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekiyor.

Psikolojik açıdan da birçok değişikliğin yaşandığı bu dönemde ruhsal açıdan huzurlu hissetmek için de anneler gibi babaların da duygu değişimlerine dikkat etmeleri ve olumsuz durumlar karşısında önlem almaları gerekiyor.

Hamilelikte, hormonal değişikliklerin yanı sıra, beslenme düzeni ve günlük aktiviteler ile ilgili de doğru bilinen birçok yanlış bulunuyor.

Hamilelik Döneminde Uzak Durulması Gereken GıdalarHamilelikte Yanlış Beslenme

Hamilelikte, sağlıklı her gıdanın tüketilebileceği düşüncesi doğru olmamakla birlikte, özellikle çiğ besinler, sağlığı tehdit edebiliyor. Çiğ köfte, suşi, kabuklu deniz hayvanları başta olmak üzere, kokoreç, salam, sosis ve sucuk gibi gıdalar, vücutta bakteri ve enfeksiyon oluşumuna yol açabildiğinden, hamilelik döneminde bu gıdalardan uzak durulması gerekiyor.

Bitki çaylarının hamilelik döneminde sakıncalı olduğu bilgisi de doğruyu yansıtmıyor. Gebelik döneminde, kabızlığı önlemek için bitki çayları tüketilebileceği gibi, yeşil çay tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Hamilelikte Spor Yapmanın Önemi

Gebelik döneminde ağır sporların yapılması sakıncalı olduğu gibi, basit egzersizlerin düzenli olarak yapılması büyük önem taşır. Hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı için, hamilelikte sıklıkla egzersiz ve yürüyüş yapılması önem taşıyor.Hamilelikte Spor

Gebelik dönemi ile ilgili doğru bilinen birçok yanlış bulunduğu gibi, hamilelerin beslenme düzenleri ve spor yapma alışkanlıkları gibi konularda doktorlarına danışmaları önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.