Hamilelik

Hamilelik Kıyafetleri Ne Zaman Giyilir?

Hamilelik kıyafetleri ne zaman giyilir sorusu özellikle anne adaylarının gebeliğin ilk üç aylık döneminden sonra merak ettiği konuların başında gelir. Gebeliğin ilk üç ayında kilo alma hızı yavaş olduğu için, bu kıyafetler genellikle 3.aydan sonra giyilmeye başlanır.

Hamilelik Kıyafetleri Hangi Ayda Giyilir?

Bu kıyafetler bol kesimli, vücudu sıkmayan ve özellikle karın bölgesini rahatsız etmeyen özelliktedir. Bu nedenle hamilelik kıyafetleri karın bölgesi belirginlik kazandığı dönemden sonra giyilmeye başlanabilir. Ancak gebeliğin ilk aylarında da vücudu sıkmayan kıyafetler tercih edilmesi önemlidir.

Gebelik döneminde vücut hassaslaştığı için, kıyafetlerin vücudu terletmeyen ve teri çeken özellikte olması önemlidir. Sentetik maddelerden yapılmış kıyafetleri tercih etmemek bu dönemde büyük önem taşır. Hamilelik sürecinde rahat hareket etmeyi kolaylaştıran ve vücudu sıkmayan kıyafetler tercih edilmelidir.

Gebeliğin Son Aylarında Hangi Kıyafetler Tercih Edilmeli?

Gebeliğin son 3 aylık döneminde vücudu rahatsız etmeyen, kan akışını önlemeyecek özellikteki kıyafetler seçilmelidir. Vücudu sıkan kıyafetler kan akımını yavaşlattığı için bebek açısından risk oluşturur. Bu nedenle hamilelik döneminde çok fazla kilo almamış olan kadınlar da bol kıyafetleri tercih etmelidir. Doğumun yaklaştığı son aylarda sadece pamuk ya da yün gibi doğal maddelerden yapılmış kıyafetleri tercih etmek gerektiği de unutulmamalıdır.  

  • Bol tunikler, süveter ve erkek tişörtleri hamilelik boyunca giyilebilir.
  • Eşofman
  • Rahat taytlar ve şortlar
  • Esnek ve rahat iç çamaşırları
  • Göğüs altından itibaren bollaşan elbiseler
  • Alçak ve ortopedik ayakkabılar

Gebelik boyunca kilo artışına göre kıyafet seçimi yapılabilir. Bu dönemde kilo artışı nasıl olursa olsun rahat, bol ve nefes alan kıyafetler tercih edilmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir