Hamilelik

Hamilelik Sonrası Beslenme İçin 8 İpucu

Hamilelik sonrası minicik bir bebekle eve dönmenin yaşattığı mutluluk hiçbir şeyler gölgelenemezse de kilolar canı sıkıcı olabilmektedir.

Kendinizi çok zorlamadan ve bebeğinizin sağlığına öncelik vererek kilolarınızdan birkaç detaya dikkat ederek kurtulabilirsiniz. Burada önemli olan; kilolardan aldığınız hızla kurtulamayacağınızı bilmenizdir. İstikrarlı olmalı ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Hamilelik sonrasında kilo vermenin 8 kolay yolu:

1. Kapalı ambalajlı gıdalara dikkat edin: Hamilelik sürecinde edindiğiniz alışkanlığınızı sürdürün. Ambalajlı gıdaları alırken içeriğini muhakkak okuyun. Mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardansa taze ürünleri tercih edin.

2. Atıştırın: İşe dönmeniz gerekiyorsa ya da her öğün için yemek yapmaya vakit ayıramıyorsanız, ara öğünleri atlamamaya dikkat edin. Bir elma, bir iki badem, biraz muz hepsi bu kadar. Bunları yemek için her zaman vaktiniz olacaktır.

3. Sağlıklı yağlar tüketin: Yemekleri ya da salataları yağsız tüketmek zorunda değilsiniz. Zeytin yağı oldukça sağlıklıdır. Kullandığınız miktara dikkat etmeniz yeterli.Hamilelik Sonrası Beslenme

4. Süt ürünleri tüketin: Süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri kalsiyum içeriğiyle sizi besleyecektir.

5. Sebzeleri ihmal etmeyin: Sebze yemeklerini akşam saatlerine bırakmak zorunda değilsiniz. Gün içinde de sebze yiyebilirsiniz.

6. Porsiyonlarınızı küçültün: Kullandığınız tabakları değiştirebilirsiniz. Böylece tamamını doldursanız bile daha az yemiş olacaksınız. Gözün doyması da önemlidir.

7. Su için: Hamilelik döneminde içtiğiniz kadar olmasa da su tüketimine dikkat edin. Su ve su içeren besinlere yönelin.

8. Üşenmeyin: Sebzelerle uğraşmaya üşeniyorsanız, birkaç günlük sebzenizi önceden hazırlayıp buzdolabına koyun. Böylece bahaneniz olmayacaktır.

Çok sevdiğiniz fazla kalorili yiyeceklerin porsiyonunu azaltın ya da hiç yememeye çalışın. Onların yerine başka yiyeceklere yönelin. İsteğinizin geçmesi için bir süre ekleyin.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.