CiciceeTV

Hamilelik Testleri Nasıl Çalışır?

Hamilelik testleri nasıl çalışır? Temel olarak anne ve bebeğin sağlık durumlarını belirlemek ve kontrol etmek amacıyla yapılır. 

Doğum öncesi bakım (DÖB), anne ve fetüsün tüm gebelik boyunca düzenli aralıklarla gerekli muayene ve önerilerde bulunularak bir sağlık personeli tarafından izlenmesidir. Gebe bakımı, ideal olarak gebeliğin planlanması ile başlayan ve doğuma kadar uzanan süreçte gebenin olası tıbbi, ruhsal ve sosyal problemlerini önlemeyi, ortaya çıkmışsa bunların tedavisini hedefler.

Gebe izlemi ve bakımının başlıca amaçları. Anne ve fetüsün sağlık durumlarını belirlemek, gebelik haftasını doğru olarak saptamak, gebelik komplikasyonlarına yol açabilecek olası ve kaçınılabilir riskleri belirlemek ve bunları düzeltmek; anneyi gebeliğe, doğuma ve emzirme sürecine hazırlamaktır.

Hamilelik testleri nasıl çalışır? Hamilelik testleri idrar ya da kan örneğindeki hCG hormonunu tespit etmeye yarar. Hamilelerin vücudunda hCG hormonu artış gösterdiğinden, test sırasında hCG hormonu yüksek çıkarsa, testin sonucu pozitif olur. Ancak hCG hormonu bazı hastalıklar nedeniyle de artış gösterebileceğinden, gebelik testleri güvenilir olsa da her zaman yüzde yüz doğru sonuç vermeyebilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir