Hamilelik

Hamilelik Yogası ve Faydaları

Hamilelik yogası, nefesi doğru kullanmayı ve esneklik kazanmayı sağlayarak hem bebek sağlığını hem de anne sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

Hamilelerin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha güçlü hissetmelerine yardımcı olan yoga, gebelik döneminde düzenli olarak yapıldığında, fiziksel, hormonal, psikolojik değişikliklerin olumsuz sonuçlara yol açmasını engelleyebiliyor.

Hamilelik Yogası Duruş Bozukluklarını Önlüyor

Gebelik sürecinde yoga yapmak duruş bozukluklarını en aza indirdiği gibi karın kaslarının da güçlenmesini sağlayarak, doğumu kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra, anne adayının psikolojik ve zihinsel açıdan daha güçlü hissetmesini sağlıyor.

Yogaya Doğum Sonrasında da Devam Edilmeli

Düzenli olarak hamilelik boyunca yoga yapan kadınların, hamileliğin ardından da yogaya devam etmesi önem taşıyor. Doğum kanalındaki gerginliğin azalmasına yardımcı olan yoga yapmak, doğumun daha kolay ve hızlı hale gelmesini sağladığı gibi, hamileliğin ardından da vücudun daha hızlı düzene girmesine yardımcı oluyor.hamilelik yogası

Hamilelikte yoga yapmak bebek sağlığı ya da gebelik süreci için herhangi bir tehlike içermiyor. Ancak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde zorlayıcı hareketlerin yapılmaması gerekiyor. Yogaya 8 ya da 10 haftalık gebelik sürecinde başlamak ideal olduğu gibi gebelik boyunca spor yapmak hem bebek gelişimi hem de hamilelik süreci açısından önem taşıyor.

Yoga, Zihinsel ve Fiziksel Açıdan Güçlendiriyor

Hamilelik yogası, anne adaylarının fiziksel ve zihinsel açıdan daha güçlü hissetmelerini sağladığı gibi, olumlu duygu durumlar bebeğe de yansıyor. Aşırı stres ya da kaygı yaşayan, fiziksel açıdan doğuma hazır olmayan anne adaylarının bebeği zarar görebildiğinde, güvenli ve rahat bir doğum yapabilmek ve bebeğin sağlığını koruyabilmek için hamilelik boyunca ve hamileliğin ardından yoga yapmak önemli faydalar sağlıyor.

Hamilelik döneminde ve doğum sonrasında yoga yapmak için, yoga eğitmenlerinden yardım alabilir ya da yoga eğitimi videoları izleyebilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı