Hamilelik

Hamilelikte Antibiyotik Kullanımı

Hamilelikte antibiyotik kullanılır mı? Hamilelik döneminde, hormonal düzenin ve günlük rutinin değişmesi, bağışıklık direncinin azalmasına yol açabiliyor. Bu nedenle, özellikle sistit, solunum yolu enfeksiyonları, ishal gibi durumlarda antibiyotik tedavisi gerekli hale gelebiliyor.

Hamilelikte antibiyotik kullanımı bebeğin sağlığına büyük zarar verebilir. Bu nedenle, antibiyotiklerin doktor kontrolünde kullanılması şarttır. Doktor önermedikçe, gebelikte antibiyotik kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra, antibiyotik kullanım miktarına devam edilmesi ve antibiyotik kullanım süresinin uzatılmaması önemlidir.

Hamilelikte Hangi Antibiyotikler Kullanılabilir?

Antibiyotiklerin tümü farklı özellik ve etkiye sahip olduğundan, hamilelik döneminde bazı antibiyotiklerin kullanılması daha az zararlıdır. Bazı antibiyotikler bebekte kusurlu doğuma yol açabilecek etkiye neden olabilir. Hamilelikte uzak durulması gereken antibiyotiklerin içerdiği maddeler şöyledir:

  1. Ampisilin
  2. Safalosporin
  3. Amoksilin

Ampisilin, safalosporin ya da amoksilin içeren antibiyotikler, erken ya da kusurlu doğuma yol açabileceği gibi, bebeğin kaybedilmesine de neden olabilir. Bunun dışındaki antibiyotikler, hastanın şikayetine ve doktorun önerisine göre kullanılabilir. Ancak doktor önermediği sürece, hiçbir şekilde antibiyotik kullanılmamalıdır.Hamilelikte Alerji

Hamilelikte Hangi Durumlarda Antibiyotik Kullanılır?

İdrar yolları enfeksiyonları ya da solunum yolu hastalıklarının geçmesi ya da belirtilerin hafiflemesi için bazı durumlarda antibiyotik kullanılması gerekebilir. Bunun yanı sıra, idrar yolları enfeksiyonları, bebeğin erken doğmasına ya da düşük doğuma yol açabildiğinden, tehlikeli durumlarda da antibiyotik kullanılması önerilebilir.

Solunum, enfeksiyon ya da sindirim problemlerinin uzun süre devam etmesi durumunda doktora başvurmak gerekli olduğu gibi, hamileliğin başlangıcında da olunsa, doktora hamileliğin belirtilmesi gereklidir. Doktorun hamileliği göz önünde bulundurarak, ilaç önermesi gereklidir. Ayrıca hamilelik döneminde kullanılmaya başlanan ilaçlar ya da hamilelik dışında da kullanılan ilaçlar varsa, doktora mutlaka belirtilmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir