Hamilelik

Hamilelikte Baba Adayı Nasıl Davranmalı?

Hamilelikte baba adayı için de sorumluluklar söz konusudur. Ebeveyn olmaya hazırlanan erkeklerin sorumlulukları nelerdir?

Evlilikteki her sorumluluk eşler tarafından paylaşılmalıdır ve bu, çocuk yetiştirmek için de geçerlidir. Ebeveynler arasındaki roller ve sorumluluklar her çiftin dinamiklerine göre değişebilse de, hamilelik sırasında her iki ebeveyn de eşit derecede sorumludur.

Hamilelikte Baba Adayı İçin Öneriler

Kendinizi geliştirin

Bazen, eşinizin neler yaşadığını bilmek ve anlamak büyük bir adımdır, bu nedenle hamilelik sırasında olan şeyler hakkında kendinizi eğitin. Eşiniz hamile olduğunda dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır, bu yüzden yiyecek alışkanlıklarını, kıyafetlerini veya diğer gereklilikleri ve sabah bulantısı gibi daha ciddi şeyler hakkında okuyun, böylece eşinizi destekleyebilirsiniz.

Sabah bulantısı ile mücadele ederken yardımcı olun

Sabah bulantısı, bir kadını kısa sürede yormak için acı verici bir deneyim olabilir. Bir eş olarak, bu süre zarfında eşinizi desteklemeniz gerekir. Onu cesaretlendirin, onun yanında durun ve rahat etmesini sağlayın. Sabah rahatlaması için onun için bir dinlenme alanı ayarlayın.

Hassas olun

Önümüzdeki birkaç ay içinde işler kesinlikle değişecek. Ruh hali değişimleri, duygusal mücadele, acı vb. olacaktır. Bu süre zarfında bu değişimler doğaldır, bu yüzden eşiniz bu değişiklikleri yaşarken sabırlı olmayı öğrenin. İsteklerine duyarlı olun ve her zaman nezaketle yanıt verin.

Onu teşvik edin ve destekleyin

Eşinizin hayatının bu aşamasında destek ve cesarete ihtiyacı var. Hamilelik inişli çıkışlı bir zamandır; bir yandan mutlu ve heyecanlıdır; diğer yandan fiziksel değişiklikler, belirsizlikler ve korku vardır. Hamileliği sırasında, onu teşvik etmeniz ve onunla birlikte olduğunuzu ve endişelenmemesi gerektiğini hatırlatmanız önemlidir.

Esnek olun

Eşinizin bazı günlerde özellikle yayında olmanızı isteyebilir. Planlarınızı değiştirmek zorunda kalacağınız zamanlar olabilir, bu yüzden hamilelik sırasında bir olasılık olarak düşünün. Arkadaşlarınızla gayri resmi toplantılarınızı eşinizin ihtiyaçlarına göre planlamayı deneyin ve arada sırada esnek çalışma saatleri istemekten çekinmeyin, böylece eşinizle zaman geçirebilirsiniz.

Etrafında olun

Hamile kadınların sık sık dinlenmeleri ve kendilerini zorlamamaları önerilir. Sürekli temas halinde olduğunuzdan emin olun. Mümkünse hamileliğinin 8. ayına kadar onunla birlikte olun ve sorumlulukları birlikte üstlenin.

Onunla plan yapın

Çocuğunuzun doğumunu beklemek heyecan vericidir. Sorumlu bir çift olarak, geleceği planlamanız önemlidir, böylece bebeğiniz geldiğinde hazır olursunuz. Eşinizle planlar yapın ve önemli olan her şeyi konuşun. Bu, onu cesaretlendirir ve ikinizin gerçekten birlikte olduğunuzu hatırlatır. Bu, aynı zamanda küçük çocuğunuz için bebek isimleri düşünmeye başlayabileceğiniz zamandır.

Sorumluluk alın

Evde sorumluluk almak, eşinize destek olmanın önemli bir yoludur. Yardıma ihtiyaç duyabileceği küçük şeyler konusunda ona yardım edin. Aynı zamanda onu yardım istemek durumunda bile bırakmayın.

İyi bir dinleyici olun

Hamilelik, büyülü olduğu kadar sinir bozucu bir deneyim olabilir, bu nedenle eşinizin bazı şikayetleri olacaktır. Bu zamanlarda, iyi bir dinleyici olmak yararlıdır. Eşinizin ağrı ve rahatsızlık, vücudunun istek ve dönüm noktaları ile ilgili şikayetlerini dinleyin. Ona kulak vermek onu gerçekten mutlu edecektir.

Doktora gidin

Eşinize doktor ziyaretlerinde eşlik etmek, hamileliği sırasında yapmanız gereken önemli bir şeydir. Komplikasyonlar varsa doktoru ziyaret etmek stresli olabilir ve eşinizi bu durumla yalnız başına karşı karşıya bırakmamalısınız. Eşiniz ne zaman bir doktor randevusu ayarlasa, onunla gitmelisiniz.

Doğuma hazırlanın

Onunla büyük güne hazırlanın. Zaman zaman, doğum için hazırlanmak ve bebeği beklemek bir kadın için son derece stresli olabilir, bu nedenle ihtiyaç duyduğu anda yanında olun. Hastanede ihtiyaç duyacağı her şeyi içeren bir doğum çantasını hazır bulundurun. Bebek bezi, bir bebeğin kundaklanması, bebeğin nasıl temizleneceği ve iyi ebeveynlik için gerekli olan diğer şeyleri okuyun. Eşinize bebeğe bakabileceğiniz hissettirin. Daima desteğinizi gösterin.

Yediklerini takip edin

Hamile kalmak, kadının her zaman doğru bir şekilde yediği ve içtiğinden emin olmak anlamına gelir. Kendini ve bebeği sağlıklı tutmak için ne tüketmesi gerektiğini bilmek sizin sorumluluğunuzdadır. Takviyelerini ne zaman alması gerekiyor? Doğru zamanda doğru yemeği mi yiyor? Ne yemekten kaçınır? Ne istiyor? Hangi yiyecek bebek için iyidir ve ne değildir? Yeterince su içiyor mu? Sağlığının önemi büyük olduğundan eşinizin hamileliği sırasında tüm bu soruları yanıtladığınızdan emin olun.

Kendisini özel hissettirin

Hamilelik ilerledikçe, değişen vücudu sebebiyle kendisini kötü hissedebilir. Şu anda, onu olduğu gibi mükemmel olduğuna nasıl ikna edeceğinizi anlamayabilirsiniz. Bu yüzden, onu güzel ve özel hissettirmeye çalışın. Anneliğini özel hissettirmek için bir fotoğraf çekimi deneyebilirsiniz. Bir eş hamilelik sırasında karısına baktığında, kendini nasıl gördüğünde keskin bir fark yaratabilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.