Hamilelik

Hamilelikte Bacak Krampları

Hamilelikte bacak krampları 3.trimester döneminde sık görülüyor. Hamileliğin 6.ayından sonra sıklıkla görülen bacak krampları, annenin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Hamilelik döneminde, hormonal değerlerin, beslenme, uyku gibi alışkanlıkların değişmesi ve fiziksel değişimler, bacak kramplarına yol açabiliyor. Uzun süre ayakta kalma, bacak bacak üstüne atarak oturma, yetersiz egzersiz bacak kramplarına yol açabiliyor.

Hamilelikte Bacak Krampları Nasıl Önlenir?

Gebelikte kramp probleminin önüne geçebilmek için gün içerisindeki fiziksel aktivitelere dikkatli etmek, düzenli beslenmek ve yeterli dinlenmeye özen göstermek gerekiyor. Hamilelikte beslenme, uyku ve egzersizlere dikkat etmek, krampları engelleyeceği gibi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olacaktır.

  1. Gün içerisinde uzun süre ayakta kalmamaya dikkat edin. Özellikle hamileliğin altıncı ayından sonra, uzun süre ayakta kalmak, krampların artmasına yol açabilir.
  2. Rahat bir konumda otururken, ayağınızın altına yükseklik koyun. Kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan bu yöntem, krampların azalmasını sağlar.
  3. Günde birkaç defa, bacak ve baldırlarınızı gevşetecek hareketler yapın.
  4. Kalsiyum açısından zengin olan besinleri tüketmeye dikkat edin. Ancak krampların azalmasını sağlamak için fosfor tüketimine dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, süt ya da yoğurt kadar, yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeye de dikkat edin.
  5. Egzersiz yapmaya zaman ayırın. Günün farkı saatlerinde, toplam 30 dakika egzersiz yapmanız, krampların azalmasını sağlar.
  6. Gece kramplarına karşı önlem almak için uyku pozisyonunuza dikkat edin.
  7. Bacaklarınızı sıkan, dar kıyafetler giymekten kaçının. Vücudunuzu rahatsız eden giyecekleri tercih etmekten kaçının.
  8. Bacaklarınızda varis varsa, mutlaka varis çorabı kullanın.
  9. Balık, kırmızı et, beyaz et gibi yiyecekleri düzenli olarak tüketmeye dikkat edin.
  10. Normalden fazla yorulduğunuz günlerde, uyumadan önce duş alın. Duş almak krampları önlemeye yardımcı olur.

hamilelikte bacak kramplarıHamilelik döneminde, ciddi ağrılara yol açabilen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bacak kramplarını önlemek için ayak sağlığına dikkat etmek, rahat bir yatış pozisyonu belirlemek ve masaj yaptırmak da önem taşıyor. Kramplara karşı önlem alınmaması durumunda, hem gün içerisinde hem de uykuda kramp görülme sıklığı artabilir.

Hamilelikte kramp sorununa karşı aldığınız önlemlere karşı, bacak krampları görülmeye devam ediyorsa, mutlaka doktorunuza başvurun. Kan dolaşımı ile ilgisi olabilen krampların uzun süre geçmemesi, başka sağlık sorunlarından kaynaklanabileceğinden, vakit kaybetmeden doktora başvurmak önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.