Hamilelik

Hamilelikte Banyo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte banyo konusunda bir kısıtlama olmamakla birlikte güvenliğiniz açısından dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Kadının vücudu gebelik sırasında diğer zamanlardan daha çok bakıma ihtiyaç gösterir. Çünkü hareketler kısıtlanmıştır ve kişisel bakım konusunda aksaklıklar görülebilir. Gebelikte hormonların etkisiyle terleme fazla olur. Gebelikte hormonların etkisiyle vücut ısısı arttığından anne adayları daha çok terlerler. Bu nedenle banyo sayısında bir kısıtlama yoktur. Fakat yine bu nedenle sık sık banyo yapılması gerekir. Banyo ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

Hamileler Nasıl Banyo Yapmalı?

Banyo yapma gerginliği azaltır, kasları dinlendirir, rahat uyumayı sağlar, kötü kokuları giderir ve gebenin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Gebe her gün duş almayı alışkanlık hâline getirmeli, banyoda parfümlü solüsyon ve tahriş edici sabun kullanmamalı, suyun sıcaklığının çok sıcak ya da çok soğuk olamamasına dikkat etmelidir. Yeterli sıklıkta duş alınmazsa östrojen hormonunun safra tuzlarını bedende tutmasına, karaciğer fonksiyonlarının artmasına, kandaki biluribin düzeylerinin yükselmesine ve ter bezi aktivasyonuna bağlı olarak deride kaşıntı oluşabilir.

Banyo suyunun sıcaklığı 37 dereceyi aşmamalı, banyo süresi 10-15 dakika olmalıdır. Banyoda kayıp düşmemek için gerekli önlemler alınmalıdır. Gebeler, ayakta banyo yapmalı ve banyodan sonra dinlenmelidir.

Hamilelikte Banyo
  • Gebelikte vücudun ağırlık merkezi değiştiğinden ve tansiyon düşmeye eğilimli olduğundan tabureye oturarak yıkanmak daha uygundur.
  • Küvetli banyo kullanılıyorsa, küvete girip çıkarken kaymamak için gerekli önlemler alınmalı, küvetin içine ve girişine kaymayı önleyen plastik halı vb. serilerek olası kazalar engellenmelidir.
  • Banyo yaparken su sıcaklığının çok yüksek olmamasına dikkat edilmeli ve ılık suyla yıkanma tercih edilmelidir.
  • Sauna gibi çok sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır.
  • Banyodan sonra deri çatlamalarını önlemek için yağlı krem sürülmelidir.

Hamilelikte banyo yaparken güvenliğinize dikkat ettiğiniz sürece bir sorunla karşılaşmazsınız. Tabii kimyasal içerikli temizlik ürünlerinden kaçınmakta fayda var. Riskli hamilelik durumları için doktora danışmanızı öneririz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir