Hamilelik

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte baş ağrısı, hamile kadınların ortalama yüzde 80’inde görülüyor. Değişen hormonal değerler ve strese bağlı etkenler nedeniyle tetiklenen baş ağrısı, hamilelerin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.

Hamilelikte döneminde, gerilim tipi baş ağrısı ile migren çok sık görülüyor. Hamilelerin ilaç kullanması tehlikeli olabildiğinden, baş ağrısının tedavisi için alternatif yöntemler kullanmak gerekiyor.
Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri

 1. Değişen hormonal düzen,
 2. Hamilelik stresi,
 3. Yetersiz dinlenme,
 4. Dengesiz beslenme,
 5. Yeterli miktarda su tüketmeme,
 6. Mide bulantısına bağlı olarak sık sık kusma,
 7. Uyku problemleri yaşama,
 8. Değişen alışkanlıklar

Hamilelikte görülen ve sık tekrarlayan baş ağrısı, genellikle birden fazla faktöre bağlıdır. Migreni olan kadınların; beslenme, uyku ve sıvı tüketimine dikkat etmemesi, şiddetli ağrılara yol açabilir. Sık tekrarlayan şiddetli baş ağrılarının uzun sürmesi durumunda, ağrıların nedenleri mutlaka araştırılmalıdır.

Hamilelikte panik atakHamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde baş ağrısı problemlerini azaltmak için ilaç kullanılabilir. Ancak ilaç kullanmadan önce doktora başvurmadan önce doktoran izin almak önemlidir. Zira parasetamol içeren ilaçlar güvenli olmasına karşın, ibuprofen ve aspirin gibi ağrı kesiciler, anne ve bebek sağlığını tehdit edebilir. İlaç kullanımının yanı sıra, beslenme düzenine, uyku kalitesine ve stres düzeyine dikkat etmek önemlidir.

Beslenmenize Dikkat Edin

Baş ağrıları, beslenme alışkanlıkları ile dolaylı yoldan ilişkilidir. Hamilelikte baş ağrılarının azalmasını sağlamak için, beslenme düzenine dikkat etmek şarttır.

 1. Kurutulmuş meyve ve yeşil yapraklı sebzeler, sulfit içerdiğinden, baş ağrılarının azalmasını sağlar.
 2. Muz, papaya, avokado gibi meyveler, baş ağrısının azalmasına yardımcı olur.
 3. Az miktarda çikolata ya da keçiboynuzu tüketmek baş ağrılarının şiddetinin azalmasını sağlar.
 4. Baklagil ve kuruyemişler, baş ağrısının daha çabuk geçmesini kolaylaştırır.
 5. Bol miktarda su içmek, baş ağrısı şiddetini azaltır.

Hamilelikte ödemDinlenmeye Zaman Ayırın

Hamilelikte baş ağrılarını azaltabilmek için dinlenmeye dikkat etmek gereklidir. Yetersiz dinlenme baş ağrılarının oluşmasına yol açabilir.

Stresten Kaçının

Stresten uzak durmak, gebeler için son derece önemlidir. Stres, baş ağrısını tetiklediği gibi, yaşam kalitesini de olumsuz etkiler.

Kahve Tüketimini Birden Azaltmayın

Hamilelikten önce, çok sık kahve tüketiliyorsa, hamilelikte kahveyi birden bırakmak ya da çok azaltmak, baş ağrılarına yol açabilir. Bu nedenle, hamile kalmadan önce ya da hamilelik döneminde, kahve yavaş yavaş azaltılmalıdır.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak, baş ağrılarının azalmasında oldukça etkilidir. Kan dolaşımını hızlandıran egzersizler, baş ağrısının şiddetini ve sıklığı azaltmada etkilidir. Egzersiz yapmak, nitelikli dinlenmeyi de kolaylaştırır.

Gürültü Ortamlardan Kaçının

Gün içerisinde fazla gürültülü ortamlarda bulunmak, baş ağrılarının tetiklenmesine yol açabilir. Özellikle yüksek sese karşı hassasiyeti olan insanlarda, baş ağrısının önemli nedenlerinden biri de gürültülü ortamlardır. Bu nedenle, hamilelik döneminde, gürültülü ortamlardan kaçınmak önemlidir.

Alınan önlemlere karşı baş ağrılarının azalmaması ya da seyrelmemesi durumunda doktora başvurmak gereklidir. Hamilelikte ortaya çıkan farklı sağlık problemleri, baş ağrısına sebebiyet verebileceğinden, geçmeyen ağrıların altında yatan sorunlar mutlaka araştırılmalıdır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.