Hamilelik

Hamilelikte Bulantı ve Kusma

Hamileliğin ilk üç aylık dönemi, bulantı ve kusma gibi şikayetlerin en sık görüldüğü dönemdir. Hamilelikte bulantı ve kusma durumunun, ikinci ve üçüncü trimesterda da yoğun şekilde devam etmesi, hem anne sağlığını hem de bebek sağlığını tehdit edeceğinden, geciktirmeden doktora başvurulması şarttır.

Gebelikte bulantı ve kusma, genellikle gebeliğin 4. ya da 6. haftasında başlar ve ilk trimesterın bitişiyle sona erer. Ancak uzun süre devam eden bulantı ve kusma şikayetlerinde, doktora başvurulması gereklidir.

Hamilelikte Bulantı ve Kusma Nedenleri

Hamilelikte, bulantı ve kusmanın temel nedenleri arasında kokulara karşı gelişen aşırı duyarlılık ve tansiyon değerlerindeki değişiklikler yer alır. Bunun yanı sıra, hormon seviyelerinin farklılık göstermeye başlaması, karbonhidrat metabolizmasının değişmesi, beslenme düzeni ve fiziksel ya da kimyasal değişiklikler hamilelikte bulantı ve kusma şikayetlerine yol açar.

Hamileliğin ilk 3 ayında, bulantı ve kusma şikayetleri normal olduğu gibi, bu durumun sürekli olarak devam etmesi, bazı hastalıklara işaret etmektedir. Mol hamileliği adı verilen sorundan da kaynaklanabilen bu durumun çözümü için geciktirmeden doktora başvurulması, anne ve bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.


hamilelikte bulantı ve kusmaGebelikte Bulantı ve Kusma Nasıl Önlenebilir?

Hamilelikte, bulantı ve kusma şikayetlerini azaltmak için beslenme düzenine dikkat edilmesi, bazı gıdalardan uzak durulması, sık sık dinlenilmesi ve kıyafet seçimine özen gösterilmesi gerekir.

  1. Uyumadan önce ve uyandıktan sonra, yağlı olmayan, hafif ve tuzlu yiyecekler tercih edilebilir.
  2. Çok miktarda ve az sıklıkla beslenmek yerine, sık sık yemek yemek ve küçük porsiyonları tercih etmek gereklidir.
  3. Hamilelikte kusma ve bulantıyı azaltmak için sıvı tüketimine dikkat edilmesi gereklidir. Mideyi rahatsız edebilecek içeceklerden uzak durulması, bol bol su ve meyve suyu tüketilmesi önemlidir.
  4. Yemeklerden sonra çok fazla hareketsiz kalınmama, mümkünse yürüyüşe çıkılmalıdır.
  5. Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sık sık tüketilen makarna, pilav, ekmek gibi karbonhidratlı yiyecekleri tüketirken, yağ miktarlarına dikkat edilmelidir.
  6. Yemek pişirmek ya da hazırlamak, bulantının tetiklenmesine neden olabilir. Bu nedenle, yemeklerin başka biri tarafından hazırlanması, sağlanabilir.

Hamilelikte bulantı ve kusma şikayetlerinin beslenme düzeninde yapılan değişikliklere karşın devam etmesi durumunda, doktora danışmak gereklidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.