Hamilelik

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecekler

Hamilelik dönemindeki beslenme şekli, hem bebeğin hem de annenin sağlığını etkiler. Bu sebeple hamilelik sürecinde yediklerinize özen göstermelisiniz.

Hamilelik döneminde, hem sindirim sistemini yormamak, hem de vücuttaki vitamin değerlerini koruyabilmek için, bazı yiyecekleri tüketmekten kaçınmak gerekiyor. 

Vücutta bakteri oluşturabilecek, metabolizmayı zorlayabilecek ya da ishale neden olabilecek gıdalardan hamilelik sürecinde kaçınmak gerekiyor. Hamilelikte sağlıklı beslenmek hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından kritik önem taşıdığından, riskli olabilecek tüketilmemesi önem taşıyor.

hamilelikte dikkat edilmesi gereken besinler

1.Az Pişmiş ya da Çiğ Yumurta

Az pişmiş ve çiğ yumurtada salmonella bakterileri bulunur. Bu bakteri bağırsak enfeksiyonuyla ishallere yol açar. Bu durum gıda zehirlenmelerine de sebep olabilir. Bu sebeple hamilelerin çok pişmiş yumurta tercih etmeleri önerilir.

2. Küflü ve pastörize edilmemiş peynirler

Küflü ve pastörize edilmemiş peynirlerde listeria adlı bir bakteri bulunur. Bu bakteri erke doğum ve düşüğe sebep olabilecek durumlar oluşturabilir. Bu sebeple pastörize edilmiş ürünler tercih edilmelidir.

3. Karaciğer

Karaciğer yüksek miktarda A vitamini içerir. Hamilelik döneminde yüksek miktarda A vitamini yararlı değildir. Bu sebeple karaciğerden uzak durmak gerekir.

4. Çiğ veya Az Pişmiş Et

Çiğ ve az pişmiş etlerde toksoplazma bulunmaktadır. Bu madde düşüğe ve erken doğuma sebep olabilmektedir. Bu sebeple etlerin iyi piştiğinden emin olun.

5. Ağır Kızartmalar

Kızartma ve cipsler akrilamid maddesi bulunmaktadır. Bu madde dolaylı yoldan sinir sistemine zarar verebilmektedir. Patates hamilelik sürecinde kızartma haricinde tüketilmelidir.

6. Deniz Ürünleri

Hamilelik döneminde istiridye, midte, karides, sushi gibi deniz ürünlerin tüketilmesi önerilmez.

7. Alkollü içecekler

Hamilelik döneminde alkolde uzak durulması önerilmektedir.

8. Bitki çayları

Fesleğen, sedef otu gibi bitki çayları rahim kasılmalarına sebep olabilmektedir. Bu sbeeple bitki çayları doktora danışılarak tüketilmelidir.

9. Fazla Şekerli Yiyecekler

Aşırı şeker içeren pasta, kurabiye, reçel gibi yiyeceklerin tüketimi dengelenmeli ve aşırı şeker tüketiminden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte, bazı yiyecekleri tüketmekten kaçınılması gerektiği gibi, besin dengesini korumaya da özen göstermek gerekiyor. Balık, kırmızı et, meyve ya da sebzelerin tek bir çeşit olarak aşırı miktarda tüketilmesi, hem bebeğe hem de anne sağlığına zarar verebiliyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.