Hamilelik

Hamilelikte Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte egzersiz yapmak; annenin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha iyi hissetmesine yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, hamilelikte spor doğumun daha rahat geçmesine ve bebeğin daha sağlıklı doğmasına da olumlu etkide bulunuyor.

Egzersiz veya spor yapmaya başlamadan önce doktoru bilgilendirmek, egzersiz yapılan dönem boyunca beslenmeye dikkat etmek, nabzın fazla hızlanmamasını sağlamak gibi noktalarda hamilelerin dikkatli olması gerekiyor.

  1. Kendinizi Çok Yormayın

Egzersiz yaparken, normal şekilde konuşmaya devam edemiyorsanız ve nefes alışverişiniz hızlandıysa, vücudunuzu fazla yoruyorsunuzdur. Gebelik döneminde yapılan egzersizin vücudunuza ve bebeğinize zarar vermemesi için, aralıklarla ve vücudunuzu zorlamadan spor yapmanız gerektiği unutmayın. Nabız atışınızın artması ve vücut ısınızın yükselmesi durumunda egzersize devam etmeyin.

  1. Egzersize Başlamadan Önce Doktorunuza Bilgi Verin

Kalp ya da solunum yolu hastalıkları bulunan veya daha önce düşük yapmış anne adaylarının egzersiz yapması, tehlikeli olabilir. Bu nedenle, egzersiz yapmaya başlamadan önce, doktorunuzla konuşmanız gerekir. Doktorunuzdan hangi egzersizleri ne kadar vakit ayırarak yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  1. Beslenmenize Dikkat Edin

Egzersiz yapmanız, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvı miktarının artmasını sağlar. Bu doğrultuda, egzersiz yapmaya başladıktan sonra, sıvı tüketimini artırmanız ve enerji veren yiyecekler tüketmeniz önem taşır. Günde en az 8 bardak su içmeniz gerektiği gibi, meyve tüketimine dikkat etmeniz ve fazla yağlı yiyeceklerden de kaçınmanız gerekir.Hamilelikte Egzersiz

  1. Egzersize Hazırlık Yapın

Vücut yapınızı esnetebilmek ve ani hareketlerde oluşabilecek ağrıları engellemek için egzersizlere başlamadan önce, beş dakika boyunca vücudunuzun hafif gerilme hareketleriyle ısınmasını sağlayın. Vücut ısınma yapmadan egzersizlere başlamak, ağrılara yol açabilir.

  1. Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Hamilelik döneminde egzersiz, hem doğumun daha kolay geçmesini sağlıyor hem de anne ve bebek sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Ancak düzensiz olarak yapıldığında yeterince fayda sağlamıyor. Bunun için gebelikte, her gün 10-15 dakika egzersiz yapmak, haftada bir gün 2 saat egzersiz yapmaktan çok daha etkilidir. Dolayısıyla anne adaylarının spor faaliyetlerini belirli bir düzen içerisinde yapmaları önem taşır.

Gebelikte yapılan egzersiz sağlık açısından oldukça önemli olmakla birlikte, egzersize gebeliğin ilk safhalarında başlamak hem anne adayının daha iyi hissetmesine hem de spor düzenine daha kolay uyum sağlanmasına ortam hazırlar. Bu nedenle, gebeliğin ilk aylarından itibaren egzersiz yapmaya başlamanız, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir