Hamilelik

Hamilelikte Folik Asit Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hamilelikte folik asit alınması bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Hamilelik öncesi ve sırasında ne kadar folik asit alınması gerektiğiyle ilgili doktorunuza danışmalısınız.

Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için öncelikle sağlıklı olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bebeğinizdeki ciddi doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, her gün -özellikle doğumdan önce ve erken hamilelik sırasında- yeterince folik asit almaktır.

Hamilelikte Folik Asit

Folik Asit Nedir?

Folik asit (veya folat), çoğunlukla brokoli ve ıspanak gibi koyu yeşil sebzelerde, baklagil ve baklagiller gibi besinlerde ve zenginleştirilmiş tanelerde bulunan bir B vitaminidir (B9).

Folik Asitin Faydaları Nelerdir?

Hamile kalan veya gebe kalmaya çalışan kadınların doğumdan önce ve en az 3 ay sonra günde en az 400 mikrogram (0.4 miligram) folik asit almaları gerekir. Araştırmalar bunun bir bebeğin ciddi nöral tüp defekti riskini büyük ölçüde azalttığını gösteriyor. Fakat bunun için doktorunuza danışmalı ve onun yönlendirmesiyle folik asit kullanmalısınız. Doktorun bilgisi dışında hareket etmemelisiniz.

Nöral Tüp Defekti Nedir?

Nöral tüp defekti, beynin ve omuriliğin tamamlanmamış gelişimini içeren doğum kusurlarıdır. En sık görülen nöral tüp defektleri:

  • Spina bifida
  • Anensefali
  • Ensefalosel

Tüm bu durumlar hamileliğin ilk 28 gününde meydana gelir. Yani genellikle kadının hamile olduğunun bile farkında olmadan önce.

Bu nedenle çocuk doğurma çağındaki tüm kadınların yeterince folik asit alması çok önemlidir. Tüm gebeliklerin yarısı planlanmamıştır, bu nedenle hamile kalabilecek herhangi bir kadın yeterli folik asit aldığından emin olmalıdır.

Folik asidin neden nöral tüp defektlerinin önlenmesinde bu kadar derin bir etkisi olduğu açık değildir. Ancak uzmanlar, DNA’nın gelişimi için hayati önem taşıdığını biliyorlar. Sonuç olarak folik asit, hücre oluşumunda, gelişiminde ve ayrıca doku oluşumunda büyük bir rol oynar.

Hamilelikte Folik Asit

Hamilelikte Folik Asit Kaç Olmalı?

Çocuk doğurma çağındaki kadınlar -ve özellikle de hamilelik planlayanlar- her gün yeterince folik asit alabilir mi?

Günlük olarak tüketilen besinlerde folik asit olabilir. Bu bilgi için tükettiğiniz ürünün etiketine bakın. Ancak çoğu kadın için bu yiyecekleri yemek yeterli değildir. Önerilen günlük seviyeye ulaşmak için, muhtemelen bir vitamin takviyesine ihtiyacınız olacak. Hamilelik sırasında, hamile kalmadan önce tüm temel besinlerden daha fazlasına ihtiyacınız vardır.

Doğum öncesi vitaminleri dengeli bir diyetin yerine koymamalı. Ancak onları almak vücudunuza -ve bebeğinize- vitamin ve mineral ilavesi sağlayabilir. Günlük folik asit alımınız hakkında doktorunuzla konuşun. Önerisi doğrultusunda hareket edin.

Ayrıca, nöral tüp defektinden etkilenen bir hamilelik geçirmişseniz doktorunuzla konuşun. Doktor (daha hamile kalmadan önce) daha yüksek miktarda folik asit almanızı önerebilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.