Hamilelik

Hamilelikte Gaz Problemi Neden Olur?

Hamilelikte gaz problemi neden olur? Gaz sancısı nasıl geçer? Gaz olmaması için nasıl beslenmek gerekir?

Hamile kadınlarda normalden fazla gaz çıkarma, gaz sıkışması, gaza bağlı karın şişliği, gaz sancısı, gazı tutama ya da rahat gaz çıkaramama gibi rahatsızlıklar sıklıkla görülmektedir.

Gebelik döneminde gazla ilgili yaşanan bu sıkıntılar hamilelik döneminde salgılanan hormonlarla, özellikle de progesteron hormonuyla alakalıdır. Salgılanan bu hormonlar, sindirim sisteminin düz kaslarında gevşemeye yol açar. Gebeliğin ilerleyen aylarında, rahim büyüdükçe mide ve bağırsaklar üzerinde duyulan baskı artar. Bu baskı mide ve bağırsağın boşaltım yapmasını zorlaştırarak gaz sıkıntısını daha ileri düzeylere taşır.

hamilelikte gaz sancısı

Hamilelikte Gaz Sorununu Önleme Yolları

Hamilelik döneminde gaz sıkıntılarını azaltmanın en etkili yolu doğru beslenmektir. Beslenme düzeni, bir anda aşırı yemek şeklinde değil, az miktarlarda fakat sık yeme şeklinde olmalıdır. Yemek yerken hava yutmak gaz oluşumunun en önemli sebeplerinden biridir. Bu sebeple yavaş yemek ve lokmaları fazla çiğnemek gerekmektedir. Yemek esnasında su içmek de gaz oluşumunu arttıracaktır. Bu sebeple su yemekle aynı anda değil yemek aralarında içilmelidir.

Karbonatlı içecekler, soda tüketimi, gazlı içecekler, yapay tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Nohut, kuru fasulye, mercimek, turp, süt, turşu, kızarmış yiyecekler, lahana ve aşırı baharatlı yiyecekler de gazın artmasına sebep olurlar, ancak bu besinler anne ve bebekler için faydalı vitamin ve mineraller de içerdiğinden tamamen kesilmeleri doğru değildir. Bunlara ek olarak sakız çiğnemek de hava yutmaya yol açtığından gaz sıkıntısını arttıracaktır. Bu yüzden hamilelik süresince sakız çiğnenmesi pek tavsiye edilmez.

Gaz sıkıntılarını azaltmanın bir diğer yolu da fiziksel etkinliklerden geçer. Yürümek, hamile egzersizleri yapmak, hareket etmek sindirim sistemini hızlandırır ve gaz sıkıntısına iyi gelir. Beslenme ve egzersizlere dikkat edildiği halde gaz sıkıntısı çekmeye devam eden kadınlar, bir doktora başvurarak gebelik döneminde kullanılabilecek gaz giderici ilaç kullanabilirler.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir