Hamilelik

Hamilelikte Grip Bebeği Etkiler Mi?

Hamilelikte grip olmak, annede halsizlik, ateş, iştahsızlık gibi semptomlara neden olacağından, bebeğin sağlığını dolaylı olarak etkiler. Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sıklıkla görülen gripten korunmak için hamilelik sürecinde çeşitli önlemlerin alınması şarttır.

Gebelikte grip olmak, bebeğin sağlığına doğrudan zarar vermez. Ancak doğum sürecinde annenin grip olması, hastalığın bebeğe geçmesine de neden olabilir. Dolayısıyla özellikle hamileliğin son haftalarında gripten korunmak şarttır.

Hamilelikte Gripten Korunmak İçin Önlemler

Gebelik sürecinde grip gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi şarttır. Hamilelik sürecinde hormon düzeni tamamen değiştiği için, vücut sistemi kendini güçlendirir. Ancak bu dönemde hem anne hem de bebek için ihtiyaç duyulan enerji miktarı arttığından, yanlış beslenmek, yetersiz dinlenmek ya da aşırı stres yaşamak tüm sistemlere zarar verebilir.

Gebelik döneminde grip gibi hastalıklardan korunabilmek için alınabilecek önlemler şöyledir:

 1. Sağlıklı ve Düzenli Beslenmek: Bağışıklık sistemini güçlendirmek için en önemli noktaların başında beslenme düzeni gelir. Vitamin, mineral ve protein açısından zengin bir beslenme, vücudun güçlenmesini sağlar. Hamilelik döneminde beslenme düzeni daha fazla önem kazandığı için, tüketilen besinlere daha fazla dikkat etmek gerekir.
 2. Düzenli Egzersiz Yapmak: Vücut sistemlerinin güçlenmesini ve stres düzeyinin azaltılması için düzenli egzersiz yapmak şarttır. Kas ve kemik sisteminin güçlenmesi, kalp atışlarının düzenlenmesi ve hormonların düzenlenmesi için düzenli olarak spor yapmak önemlidir. Gebelik döneminde ilk trimesterdan itibaren egzersiz yapmaya başlamak doğum sürecini de kolaylaştırır.
 3. Yeterli Uyku Uyumak: Grip gibi hastalıklar, bağışıklık sistemi zayıfladığında daha kolay şekilde ve ciddi belirtilerle ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için doğru beslenme ve egzersiz kadar yeterli dinlenme de önemlidir. Gebelik süreci boyunca düzenli uyku, grip gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 4. Vücut Sıcaklığını Korumak: Mevsim geçişlerinde, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar daha sık görülür. Uzun süre üşüme ya da terleme gibi durumlardan kaçınmak için, kıyafet seçimine dikkat edilmelidir. Hamilelikte gripten korunmak için oda sıcaklığını da ideal düzeyde tutmaya dikkat etmek ve dış mekanlarda üşümemeye dikkat etmek gereklidir.
 5. Grip Aşısı Olmak: Gebelikte grip aşısı olmak çoğu durumda sakıncalı değildir. Hamileliğin ilk aylarında grip aşısı uygulanması, annenin bu hastalığa karşı korunmasını sağlar. Ancak riskli gebeliklerde ya da alerjik reaksiyonlarda grip aşısı yapılmayabilir.

hamile kalmadan önce nelere dikat edilmeliGebelikte alınan tüm önlemlere rağmen grip olunması durumunda ise tamamen iyileşinceye dek beslenme ve dinlenme süreçlerine azami düzeyde dikkat edilmesi gerekir. Yüksek ateş, kusma, baş dönmesi ya da halsizlik gibi belirtiler ciddi komplikasyonları beraberinde getirebilir.

Hamilelikte Grip Olunursa Ne Yapılmalı?

Hamilelik döneminde gribi atlatmak için bilinçsiz şekilde bitki çayları içmek ya da antibiyotik kullanmak oldukça yanlıştır. Bakteri kaynaklı bir enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanımı hiçbir işe yaramaz. Bununla birlikte gebelikte antibiyotik kullanmak riskli olduğundan, doktora danışmadan ilaç almamak şarttır. Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

 1. Yüksek ateş durumunda geciktirmeden doktora başvurmak gerekir.
 2. Halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi belirtileri azaltmak için karbonhidrat açısından zengin olan besinlere ağırlık verilebilir.
 3. Boğaz ağrısını azaltmak için bitkisel içerikli pastil kullanılabilir.
 4. Gribin çabuk atlatılması için belirtiler ortaya çıktıktan sonra yatak istirahati gereklidir.
 5. Kuru hava, öksürük ve boğaz ağrısını artırabilir. Bu nedenle odaların nem oranın artırılmasına dikkat edilmelidir. Bunun için kalorifer petekleri gibi alanlara bir miktar su konulabilir.
 6. Tuzlu su ya da okyanus suyu burun tıkanıklığını azaltmak için kullanılabilir.

Gebelikte gribin neden olduğu sorunları en aza indirmek için bağışıklık sistemi güçlendirmeye dikkat etmek gerektiği unutulmamalıdır. Hamileliğin özellikle ilk aylarında sık yaşanan mide bulantısı ve iştahsızlık gibi sorunlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabildiğinden, beslenme düzenine gebelik ve lohusalık süreci boyunca dikkat etmek şarttır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir