Hamilelik

Hamilelikte Kişisel Bakımla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Anne adayları tarafından hamilelikte cilt ve saç bakımı, yolculuk şartları, diş sağlığının korunması gibi konular merak edilmektedir. Doğuma kadar anne ve bebeğin sağlığının korunması için bazı detaylara dikkat edilmesi önemlidir.

Hamilelikte yolculuk

Emniyet kemerinin kucağa gelen bölümü karnın altından geçecek, omuz bölümü göğüslerin arasına gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Koltuk ön panelden mümkün olduğunca uzağa ayarlanmalıdır. Günde 5-6 saatten fazla yolculuk yapılmaması önerilir. Bacak damarlarında pıhtı oluşumu ve bacakta şişmeleri engellemek için yolculuk sırasında saat başı ya da 2 saatte bir 10 dakika yürümeye çalışılmalıdır. Uçak firmaları 28 haftadan büyük gebeleri doktor raporu olmadan kabul etmemektedir. Riskli bir durum yoksa (erken doğum, tansiyon yüksekliği, kanama, kalp hastalığı) uçak seyahatinde sakınca yoktur. Havalimanlarında yolcu bagajlarının geçtiği alan x-ray içermektedir, burasının kullanılmamasında fayda vardır.

Gebelikte kıyafet seçimi

Bu dönemde karnı ve bacakları sıkan dar kıyafetler yerine rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Sıkı ve sert sütyenlerden kaçınılmalıdır. Düşme riskine sebep olacağından yüksek topuklu ayakkabılar bir süre giyilmemelidir.

Hamilelikte oluşan çatlaklar

Düzenli bakım uygulamak riski büyük ölçüde azaltır. Çatlaklar için hazırlanmış yağ ve kremlerden faydalanılabilir. Badem sütü veya badem yağı da kolay uygulanabilecek çözümlerdir. Vücudun çatlamaması için bol miktarda su tüketilmesi ve aşırı kilo alımından sakınılması gerekir.

Hamilelikte diş bakımı

Hamilelik diş çürüklerine yol açmaz, ancak var olan çürüklerin daha hızlı ilerlemesine sebep olur. Hamilelikte diş eti kanaması, iltihaplanma, şişme ve kaşınma gibi sıkıntılar sık görülebilir. Gebelikte diş bakımı ve tedavisi yapılmayacağı fikri yanlıştır.

Hamilelikte saç bakımı

Yapılan çalışmalarda hamileyken saç boyamanın bebek üzerinde herhangi bir probleme yol açmadığı gösterilse de, boyanın içerisindeki kimyasal maddeler sebebiyle fetusun oluşum süreci olan ilk 12’nci hafta önerilmez. Bu haftadan sonra da bitkisel içerikli ürünler tercih edilmelidir. Saç nemlendiricisi, saç bakım şampuanı, saç jölesi, köpük ve saç spreyi kullanımının sakıncası yoktur.

Hamilelikte cilt bakımı

Hamilelik sırasında yüzde ve genel olarak vücudun çeşitli yerlerinde (göğüsler ve dış genital organlar) deri renginde koyulaşmalar ve lekeler görülür. Ayrıca karın bölgesinde dikey bir çizgi oluşur. Bu lekeler doğumdan sonra geçer veya hafifler. Cilde uygulanan birçok kremler bu lekeleri önlemez, ama şiddetini azaltabilir. Deri üzerine iyi bir nemlendirici krem ya da yağı masaj yapar gibi sürmeniz önerilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir