Hamilelik

Hamilelikte Memedeki Değişiklikler

Hamilelikte memedeki değişiklikler takip edilmeli. Hamilelikte göğüsler nasıl değişir sorusu hamile kalmaya hazırlanan ya da halihazırda hamile olan birçok kadın tarafından merak edilmektedir. Gebelik döneminde değişen hormonal düzey nedeniyle göğüslerde de birtakım değişiklikler olur. 

Peki hamilelikte memedeki değişiklikler nelerdir?

Çıkıntılar Belirginleşir

Gebelikte Montgomery çıkıntıları daha belirgin hale gelirken, göğüs etrafındaki yuvarlak bölgenin rengi koyulaşır.

Salgı Bezleri Daha Fazla Çalışır

Göğüs; süt salgılayaya yarayan minik parçalardan oluşan salgı bezi, destek bezi, ve darbelere karşı koruyucu görev gören ve izole eden yağlı tabakadan oluşan bir organdır. Salgı bezindeki her parça, göğüs başının tepesine açılan daha büyük kanallarla birleşen minik kanallara sahiptir.

Göğüs başı, cilde kıyasla daha koyu renktedir. Göğüs başının üzerinde Montgomery çıkıntıları olarak adlandırılan düzensiz çıkıntılar bulunan yuvarlar bir kısımla çevrilmiştir.

Göğüsler Sertleşmeye ve Gerilmeye Başlar

hamilelikte memedeki değişiklikler

Hamileliğin ilk haftalarından başlayarak, göğüsler aralarında estrojen ve prostesteron da bulunan bazı hormonlar sebebiyle sertleştir. Göğüsler sertleştirken, belli oranda bir ağırlık ve gerilim hissi baş gösterebilir. Gebelik sürecinde Montgomery çıkıntıları daha belirgin hale gelirken, göğüs etrafındaki yuvarlak bölgenin rengi koyulaşır. Montgomery çıkıntıları emzirme esnasında göğüs başını yağlayıp, korumaya yarayan yağlı bir madde salgılamaya hazırlanır.

Hamileliğin dördüncü ayına doğru göğüs başından kolostro maddesi çıkmaya başlayabilir. Göğüslerin hacmi büyür. Göğüslerdeki hacimsel büyümenin sonucunda, ciltte çatlama ile birlikte cildin derinlerinde bulunan ve derma olarak adlandırılan elastik liflerin yırtılması sonucu kızılımsı çizgiler görülebilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.