Hamilelik

Hamilelikte Mide Ekşimesi Nasıl Nasıl Geçer?

Hamilelikte mide ekşimesi hamilelikte en sık rastlanan durumlardandır. Peki mide ekşimesi nasıl geçer? Mide ekşimesine ne iyi gelir?

Adından da anlaşılacağı gibi, mide ekşimesi göğsün arkasından başlayan ve boğazı mideye bağlayan kısımda yukarı doğru hareket eden ateşli bir çalkalanma gibi hissedilir. Hamilelikte mide ekşimesi hamileliğin herhangi bir aşamasında yaşanabilir. Ama aha çok ikinci trimester ve üçüncü trimester aşamasında görülür.

Hamilelikte Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Yediklerinize dikkat edin

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, asidik ve baharatlı yiyecekler yumuşak olanlardan daha fazla mide asidi oluşturur. Narenciye, domates, soğan, sarımsak, kafein, çikolata, soda ve diğer asidik gıdalardan kaçının. Ayrıca sindirimi yavaşlatan kızarmış veya yağlı yiyeceklerden uzak durun.

Günde üç yerine sık sık küçük öğünler yiyin

Bu, midenin fazladolmasını önlemeye yardımcı olur ve daha hızlı sindirim yapmaya izin verir.

Yemek yerken dik oturun

Anneniz aslında bu konuda haklıydı. Yerçekimi yiyeceklerinizin sindirilmesine yardımcı olur.

Yatmadan üç saat sonra yemek yemeyi bırakın

Yatmadan önce sindirime başlamanız gece için mide ekşimenizi kontrol etmeye yardımcı olacaktır.

Sigara içmeyin

Hamilelikte sigara içmemeniz için birçok neden var ve mide ekşimesi bunlardan sadece bir tanesi. Sigaradaki kimyasallar mide içeriğini tutan gevşemeye neden olur. Bu, asitlerin ve sindirilmemiş gıdaların yukarı sıçramasına sebep olur.

Gebelikte Mide Yanması

Yüksek yastıkta uyuyun

Bunu başarmanın en kolay yolu, yastıkları omuzlarınızın altına yerleştirmektir.

Gevşek kıyafetler giyin

Vücudunuzu sıkan giysilerden uzak durun. Esnek pantolonlar ya da etekler tercih edin.

Yemek yerken bir şeyler içmeyin

Yemeğinizle birlikte sıvı tüketmek besinlerin asidik etkisini artırabilir.

İçki içmeyin

Alkole maruz kalmanın, gelişmekte olan bebeğiniz için (düşük doğum ağırlığından öğrenme güçlüklerine kadar) her türlü soruna neden olabileceği gerçeğinin yanı sıra, hamilelikte alkol kullanımı da mide ekşimesine sebep olur.

Mide ilaçları konusunda doktorunuzla konuşun

Mide ekşimenizi yukarıdaki yöntemleri uygulayarak durduramyıyorsanız, doktorunuza ilaçlar konusunda danışabilirsiniz. Doktorunuzun onayı olmadan hiçbir ilaç kullanmamalısınız.

Hamilelikte mide ekşimesi, özellikle gebeliğin 6. ayından sonra daha belirgin hale gelebilir. Şikayetleri aza indirmek için beslenme düzenine dikkat etmek ve düzenli olarak egzersiz yaparak sindirim sistemini hızlandırmak gerektiğini unutmayın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.