Hamilelik

Hamilelikte sağlıklı bir uyku düzeni kurabilmenin yolları

Hamilelik döneminde vücudunuzda birçok fizyolojik ve psikolojik değişimler meydana gelir. Bu değişimler, uyku düzeniniz üzerinde de birtakım farklılıklara yol açar.

Hamilelik döneminde, anne ve bebek açısından uyku düzeni büyük bir öneme sahiptir. Ancak bazı anne adayları, özellikle hamileliklerinin ilk aylarında ciddi bir uyku sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bunun nedeni, vücutta dinginleştirici etki yaratan progesteron hormonunun yükselmesidir. Progesteron hormonu, aniden uyku bastırmalarına ve anne adayının kendini halsiz hissetmesine neden olur. Gün içerisinde kısa uyku molaları veren anne adayı, gece uyuma konusunda sıkıntı yaşar.

Anne adayı, ilk 6 ay süresince sürekli olarak uykuya ihtiyaç duyar. 6. Ayın sonunda ise, bu defa da uyku problemleri baş gösterir. Hamile kadının bu dönemden sonra uyku güçlüğü çekmesinin birçok nedeni vardır. Bunların en büyüğü, bebeğin gün geçtikçe gelişmesidir. Bebek geliştikçe, doğru uyku pozisyonunu bulmak zorlaşır. Vücut kütlesinin büyümesi ve göğüslerin hassaslaşması da pozisyon seçmede ve değiştirmede engel yaratır. Bunların yanı sıra, hamilelik döneminde büyüyen rahmin idrar torbasına baskı yapması, devamlı olarak tuvalete gitme ihtiyacı doğurur ve bu durum da uykunun sıklıkla bölünmesine neden olur. Gündüzleri bol, akşamları ise mümkün olduğunca az sıvı tüketimi bu konuda az da olsa size fayda sağlayacaktır.

Doğru uyku pozisyonu: Sol tarafa dönük yatmak

Hamilelik döneminde sol tarafa dönerek uyumak, en rahat ve sağlıklı uyku pozisyonudur. Bu pozisyon, ilerleyen zamanlarda bebeğiniz için iyi bir kan dolaşımı sağlar ve sıvı atımı konusunda size yardımcı olur. Sola dönük yatmak, rahmin karaciğer üzerindeki baskısını da azaltır.

Sırtüstü pozisyonda uyumak özellikle hamileliğin son dönemlerinde, anne adayına rahatsızlık verir. Uykunun bölünmemesi açısından bu pozisyonda uyumamak önemlidir.

Eğer uyku tutmuyor ise, kendinizi zorlamayın. Kalkın ve evde dolaşın, rahatlamanızı sağlayacak şeyler yapın. Ertesi gün vereceğiniz kısa uyku molaları, uyku açığınızı kapatmanıza yardımcı olacaktır.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.