Hamilelik

Hamilelikte Tansiyon Problemi

Hamilelikte tansiyon problemi, bebeğin ve anne sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olabilir .Gebelik sürecinde tansiyon mümkün olduğu kadar sabit tutulmalıdır. Yüksek tansiyon olduğu kadar düşük tansiyon da tehlike teşkil eder. Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde anne adayları düşük tansiyona meyillidir.

gebelikte tansiyon

Hamilelik döneminde değişen hormonların, damar duvarlarına yaptığı etkiden kaynaklanan düşüklük baş dönmesine ve halsizliğe yol açar. Bu durum anne adayları için rahatsızlık verici bir durum olduğundan kendilerini aşırı yoracak hareketlerden kaçınmalarında ve uzanıp, istirahat etmelerinde fayda vardır.

Hamilelik döneminde özellikle 6. aydan itibaren sırt üstü yatmak tansiyonun düşmesine yol açabilir. Bu yüzden hamile kadınlar yana yatış pozisyonunda uyumalıdırlar. Havanın iyice ısındığı yaz ayları da tansiyon düşüklüğüne yol açacak bir diğer etmendir. Bu dönemlerde anne adayları sık sık dinlenmeli ve bol su içmelidir.

Hamilelikte Tansiyon Yüksekliği Neden Olur?

Gebelikte tansiyon yüksekliği görülmesinin ise 2 belirgin sebebi vardır. Bunlardan ilki, anne adayının hamilelik döneminden önce de yüksek tansiyon rahatsızlığının olmasıdır. Hamilelikten önce hipertansiyon hastası olan kadınlarda hamilelik döneminde bu rahatsızlık daha da ilerler. Öncesinde böyle bir sıkıntısı olmayan anne adaylarında ise, tansiyon yüksekliği 20. haftadan sonra görülür. Anne adayının ilk gebeliğiyse, birden fazla bebek bekleniyorsa, hamilelik öncesinde kilo ve diyabet problemi varsa yüksek tansiyonun görülme ihtimali daha yüksektir. Gebelik döneminde büyük tansiyonda 14, küçük tansiyonda 9 hipertansiyon sınırı olarak belirlenmiştir.

Hamile kadınlarda tansiyon düşürme yöntemleri uygulanırken mutlaka bir doktora başvurulmalıdır, zira tansiyonun hızlı bir şekilde düşmesi anne adayını olumsuz etkileyecektir. Yüksek tansiyon durumlarında doktora haber verilmeli onun yönlendirmeleri doğrultusunda hareket edilmelidir. Tansiyonu ani bir şekilde düşüren ilaçlar hem anne hem bebek için tehlike oluşturacaktır.

Gebelik döneminde tansiyon dengesizliklerinin görülmesi sık rastlanılan bir durumdur. Anne adayı kendini rahatsız hissetmeye başladığında hiç geciktirmeden doktora başvurulmalı, tansiyon sık sık denetlenmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.