Hamilelik

Hamilelikte Uçak Yolculuğu

Hamilelikte uçak yolculuğu, gebeliğin 28 haftasına kadar sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebildiği gibi, büyük yolcu uçakları basınç ayarlı olduğundan hamilelik için bir sakınca teşkil etmiyor. Ancak özel hava yollarının küçük uçakları, hamilelik döneminde sakıncalı olabiliyor.

Hava yolu şirketleri, hamileliğin 36. haftasını doldurmuş yolcuları kabul etmediği gibi, hamileliğin 28. haftasından sonra uçakla seyahat edebilmek için ise doktor izni gereklidir. Uçakla yolculuk hamileler için olası doğum riski taşımadığı sürece güvenlidir. Ancak uçakta rahat bir şekilde seyahat edebilmek ve sağlık koşullarını tehdit etmemek için dikkat edilmesi gereken bazı kıstaslar vardır.

Gebelikte Uçakla Yolculuk Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Aynı pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmak, ayak bileklerinde şişmeye neden olabilir. Bu nedenle belirli aralıklarla hareket etmeye çalışın ve 1 saatten uzun süren yolculuklarda, saatte bir ayağa kalkarak, kısa süre uçak içinde dolaşın.
  2. Damarlarınız ya da bilekleriniz sık sık şişiyorsa, uçakta hareketliliğe dikkat etmeniz gerekir.
  3. Başta yaz ayları olmak üzere, uçak yolculuklarında sıvı tüketimine önem vermek hamileler açısından gereklidir. Bu nedenle susamasanız dahi, su içmeye özen göstermelisiniz.
  4. Hamileliğin 7.ayından sonra, vücutta ödem oluşmasını engellemek ve rahat bir uçak yolculuğu yapabilmek için seyahat sırasında varis çorabı giyebilirsiniz.Hamilelikte Yolculuk

Gebelik için herhangi bir tehlike oluşturmayan hamilelik döneminde, uçak fobisi ya da uçak seyahatlerinde çok fazla stres yaşanması da hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle, uçak seyahatlerinde kaygı yaşayan hamilelerin de hava yollarını zorunlu olmadıkça tercih etmemesi önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir