Hamilelik

Hamilelikte Varis Nasıl Önlenir?

Hamilelikte arta kilo, damarların gelişmesi ve hormonal değişiklikler, varis oluşumuna ya da var olan varislerin artmasına yol açabilir. Doğru önlemler, hamilelikte varis oluşumunun engellenmesini sağlar.

Hamilelikte Varis Nasıl Önlenir?

Hamilelik döneminde kadın vücudunda meydana gelen hormonal değişimler, toplar damar duvarlarının gerilmesine ve genleşmesine yol açar. Bunun yanı sıra, leğen kemiği içinde bası oluşması, artan kan miktarı doğrultusunda bacak damarlarındaki basıncın artması, varis oluşumuna yol açabilir.

 1. Obezite ve gebelik döneminde aşırı kilo artışı,
 2. Çoğul gebelik,
 3. Bel kemiğinde, hamilelik nedeniyle oluşan eğrilik,
 4. Vücutta artan kan oranı nedeniyle, bacak damarlarındaki basıncın çoğalması

Bu etkenlerin yanı sıra, yetersiz egzersiz ve yanlış beslenme ile varis oluşumuna karşı önlemlerin alınmaması varislerin artmasına yola açar.

Varisin Anneye ve Bebeğe Zararları

Hamilelik döneminde, özellikle uzun süre ayakta kalan kadınlarda, erken doğuma daha sık rastlanır. Kalbe giden kan miktarı, uzun süre ayakta kalma durumunda azaldığı gibi, varis de vücutta benzer bir etki yaratır. Aşırı varis, hamilelik döneminde erken doğuma yol açabileceği gibi, trombofili adı verilen hastalığı da tetikleyebilir.

Riskli HamilelikGebelik Döneminde Varis Nasıl Önlenir?

 • Hamilelik süreci boyunca sık hareket etmeye özen gösterin. Uzun süre hareketsiz kalmamak, varis oluşumunu önlemek açısından önemlidir.
 • Uzun süre ayakta hareketsiz bir şekilde durmayın. İşiniz bunu yapmayı gerektiriyorsa, ayakta çalışırken de bacaklarınızı hareket ettirmeye özen gösterin.
 • Aşırı kilodan kaçının. Beslenmenize dikkat edin.
 • Dar kıyafetler giymeyin. Vücudunuzu sıkan kıyafetler, kan akışının yavaşlamasına yol açabilir.
 • Sık sık yürüyüş yapın.
 • Hamileliliğin 2. ve 3. trimesterında ayaklarınızı dinlendirmeye zaman ayırın.
 • Halihazırda varis problemi yaşıyorsanız, gebelik döneminde varis çorapları kullanın.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Kabıza yol açabilecek gıdalardan uzak durun.

Hamilelik döneminde hem annenin vücuduna hem de bebeğe zarar verebilen varis problemi yaşamamak için fiziksel aktiviteyi artırmak ve beslenme düzenine dikkat etmek oldukça önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.