Hamilelik

Hamilelikten Önce Yaptırılması Gereken Testler

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve bebek için risk oluşturabilecek durumlara karşı önlem alabilmek için hamile kalmadan önce birtakım testlerin yaptırılması büyük önem taşıyor.

Smear, hemogram, hiv, tiroit, TORCH gibi testlerin yanı sıra, genetik ve cinsel hastalıklarla ilgili testlerin ve akraba evliliği ve genetik anomalili testlerinin mutlaka yaptırılması gerekiyor. Bunun yanı sıra, hamilelik sürecinde de aşı kontrolleri, 2’li test, kan ve idrar testi gibi testlerin yapılması önem taşıyor.

Hamilelikten Önce Yapılması Gereken Testler

Hamilelikten önce yapılması gereken testler, kadının hamile kalmasında herhangi bir sorun olup olmadığının yanı sıra, bebekte oluşabilecek hastalıkların tespiti ve önlemi açısından da önem taşıyor.Hamilelikte Kontrol

  1. Smear testi
  2. Hemogram testi
  3. Rutin biyokimya
  4. TORCH
  5. HIV Testi
  6. Tiroit testleri
  7. igM igG tespiti
  8. Hepatit markerlerı

Bunların yanı sıra, genetik, cinsel ve kronik testler ile alerjik testlerin de yaptırılması büyük önem taşıyor. Hamilelikte önemli bir sorun oluşturan demir eksikliği anemisi için de test ve gerekirse tedavi uygulanması gerekiyor. Bunun yanı sıra, hamilelik döneminde, diş tedavisi yaptırmak bebeğe zarar verebildiğinden, diş tedavilerinin de hamilelik öncesinde tamamlanması gerekiyor.

Hamile kalmadan önce, anne adayının gebeliğe hazır olması, hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı açısından önem taşıdığı gibi; düşük riskinin de azalmasını sağlıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.