Hamilelik

Hamileyken Epilasyon Aleti Kullanılır mı?

Hamileyken epilasyon aleti kullanılır mı? Hamileyken lazer yaptırılır mı? Malum hamilelik döneminde kıllanma artar. Dolayısıyla hamilelikte epilasyon kadınların merak ettiği konuların başında geliyor.

Gebelikte epilasyon yaptırmak kadınların merak ettikleri konular arasında yer alır. Gebelik döneminde hormonal değişiklikler oluyor. Dolayısıyla daha fazla tüylenme olması ya da tüylerin daha kalın çıkması oldukça normaldir. Hormon değerlerinin değişikliği nedeniyle kadınlar bu dönemde epilasyon yaptırırken de daha fazla acı hissedebiliyor. Gebelik sürecinde istenmeyen tüylerden kurtulurken doğru epilasyon yöntemini tercih etmek anne ve bebek sağlığı açısından da önem taşıyor.

Gebelikte kimyasal ya da ışın yöntemi dışındaki tekniklerle tüylerin alınması bebeğe ya da anneye zarar vermez. Ancak ağda gibi yöntemlerin kullanılması da alerjik reaksiyonlara, şişliklere ve cilt kızarıklarına neden olabilir. Bu nedenle epilasyon yöntemlerine karar verirken hem anne sağlığını em de bebek sağlığını dikkate almak gerekiyor.

Hamileyken lazer yaptırılır mı?
Hamileyken lazer yaptırılır mı?

Hamileyken Lazer Epilasyon Zararlı Mı?

Gebelikte lazer yöntemiyle epilasyon yaptırmanın zararlı olup olmadığı birçok kadın tarafından merak ediliyor. Lazer epilasyon yönteminde kullanılan ışınların bebeğin gelişimine zarar verme ihtimali nedeniyle bu tür uygulamalar tavsiye edilmiyor. Bununla birlikte, gebelik döneminde yapılan lazer ışınlarının bebeğe zarar verdiği ile ilgili herhangi bir araştırma da bulunmuyor.

Işık enerjisi kullanılarak yapılan lazer epilasyon uygulamaları, elektronik ışıma tekniğinde kullanılan X ışınlarından farklı bir özelliğe sahip. Dolayısıyla bebeğe zarar vermediği düşünülüyor. Ancak bebeğin elektronik ışınlara maruz kalmasının riskli olduğu düşünüldüğünden, uzmanlar bu dönemde lazer epilasyon yaptırmayı önermiyor. Gebelik dönemindeki birçok kadın için kolaylık ve rahatlık sağlayan lazer epilasyonu yaptırmayı düşünenlerin doktorlarına danışması ve kesin bir cevap almadan bu yöntemi kullanmaması önem taşıyor.

Hamileliyken Genital Bölgeye Lazer Epilasyon

Gebelik döneminde hem hijyen sağlamak hem de rahat hissetmek için birçok kadın epilasyon yaptırıyor. Bununla birlikte lazer yöntemiyle epilasyon yaptırmak daha az acıya neden olduğu ve daha uzun süreli etki sağladığından daha cazip bulunuyor. Ancak lazer ışınlarının bebeğe etkisi bilinmediği için, bu tür uygulamalardan kaçınmak gerekiyor.

Özellikle genital bölgeye lazer epilasyon yaptırmak riskli bulunuyor. Lazer epilasyon dışındaki epilasyon yöntemleri için de benzer durumlar yaşanabiliyor. Genital bölge için epilasyon yaptırırken bilhassa gebeliğin son haftalarında dikkatli olmak gerekiyor. Epilasyon sırasında genital bölgenin aşırı etkilenmesi veya uyarılması durumunda erken doğum riskleri ile karşılaşılabilir.

Hamileyken Epilasyon Yaptırmak Şart Mı?

Hamilelikte epilasyon yaptırmak isteyenlerin doğru yöntemi seçmeleri gerektiği gibi, gebelik boyunca epilasyon yaptırmayan kadınların sayısı da oldukça fazla. Epilasyon yaptırmamak, koltuk altı ya da genital bölge gibi alanlarda bakterilerin çoğalmasına neden olur. Özellikle sık terleme durumlarında bakteriler nedeniyle vücutta tahriş oluşabilir. Bu açıdan cilt hassasiyetini önlemek için epilasyon yapılabilir. Ancak epilasyon yapılmadığı durumda, vücudun mutlaka tahriş olacağı ya da kötü kokacağı düşüncesi de doğru değildir.

Gebelik döneminde epilasyon yaptırıp yaptırmamak tamamen annenin tercihine bağlı olduğu gibi, tüylerin alınmamasının doğrudan bir zararı yoktur. Ancak yanlış yöntemlerle epilasyon yaptırmak anne ve bebek sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden, hangi tekniğin tercih edileceğine dikkat edilmelidir.

Epilasyonun zararı var mıdır?

Gebelik boyunca hormonal değişiklikten dolayı tüylenmede artış olacaktır. Gebelikte iğneli – elektirkle yapılan epilasyon yapılmaz, çünkü amnion sıvısı elektrik akımını iletir. Isıyla yapılan epilasyonun gösterilmniş bir zararı yok. Lazer epilasyon konusunda bir bilgi birikimi olmadığından gebelikte önerilmez. Bu tür epilasyonlar yapılacaksa bile son 3 ayda meme uçlarına yapılmamalıdır.

Hamilelikte ağda yapılabilir mi?

Gebelikte cilt çok hassaslaştığından ağda yanma, tahriş yapabilir. Öncesinde ve sonrasında mutlaka antiseptik solüsyonla temizlenmelidir.

Tüy dökücü krem ve epilatörler kullanılabilir mi?

İçerdiği barium sülfat ve kalsiyum thioglycolatın gösterilmiş bir zararı yok. Fakat kullanmadan önce test dozu uygulamak ve alerji yapıp yapmadığını kontrol etmekte fayda var. Ayrıca koku nedeniyle mutlaka iyi havalanan bir mekanda uygulanmalıdır.

Gebelikte tıraş sağlıklı mıdır?

Gebelikte yapması kolay değildir. Fakat bu işi eş yapabilir ve böylece aradaki bağlar daha da güçlenebilir. Günlük içinde E vitamini bulunan iyi bir nemlendirici kullanılması kılların büyüme hızını azaltabilir.

Hamileyken ağda yapılır mı?
Hamileyken ağda yapılır mı?

Hamilelikte Epilasyon Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik devam ederken epilasyon yaptırmak vücutta hassasiyetin artması nedeniyle daha fazla ağrı ve acıya sebebiyet verebilir. Bununla birlikte kızarıklıklar ve şişlikler de oluşabilir. Cilt yapısının hamilelik döneminde daha hassas hale gelmesi, epilasyon uygulamalarını zorlaştırabilir.

Ancak kimyasal içermeyen uygulamalar genellikle kısa süreli cilt sorunlarına neden olmak dışında bebeğe ya da anneye herhangi bir zarar vermez. Ağda gibi geleneksel yöntemlerle epilasyon yapmak ya da tıraş bıçağı kullanarak istenmeyen tüylerden kurtulmak zararlı değildir. Bununla birlikte kimyasal teknikler ya da ışın yöntemi ile uygulanan lazer epilasyon risk taşıdığı için genellikle önerilmez.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir